[strona główna]

O autorze strony, czyli o mnie...

Fiat 126p. Sportowe modyfikacje i tuning malucha.
Legendy naszej motoryzacji
     Nazywam się Grzegorz Fronczyk. Mieszkam w Białymstoku. Sportami samochodowymi zacząłem się interesować jako nastolatek na początku lat 80-tych, gdy ze wszystkich stron otaczała nas PRL-owska siermiężność. Od reszty cywilizowanego świata odgradzała nas "żelazna kurtyna", a po 13 grudnia roku pamiętnego popadliśmy w dodatkową izolację spowodowaną przez pewnego niezbyt rozgarniętego generała, który zapragnął pobawić się w wojenkę.
     Początkowo moje fascynacje mtosportem ograniczały się do wyścigów Formuły 1. Świat tych wielkich wyścigów wydwał mi się wówczas czymś odległym i nieosiągalnym. Dostęp do informacji o F1 był mocno ograniczony. Będąca monopolistą TVP, pokazywała tylko niektóre wyścigi i to nie zawsze w całości i nie zawsze "na żywo". Mimo to starałem się zbierać wszystko co miało jakiś związek z F1. Wkrótce dowiedziałem się, że wyścigi nie kończą się na F1 oraz, że oprócz wyścigów istnieją jeszcze rajdy, wyścigi górskie, rallycross, karting itp. Głównymi źródłami wiedzy na temat motosportu były wówczas dla mnie "Motor", "Sport" i "Przegląd Sportowy", oraz nieliczne audycje i transmisje telewizyjne. Powoli pęczniały teczki i zeszyty z prasowymi wycinkami.
     W drugiej połowie lat 80-tych zacząłem wyjeżdżać na krajowe zawody. Na początku kibicowałem na rajdach, później także na wyścigach. I nadal zbierałem wyniki tych zawodów, nie wiedząc czy kiedykolwiek do czegoś się one w ogóle przydadzą.
     Kiedy w zupełnie już innej rzeczywistości, na początku XXI wieku zostałem szczęśliwym posiadaczem komputera, a wkrótce także stałego łącza internetowego, byłem przekonany, że w sieci znaleźć można wszystko, a więc także archiwalne wyniki RSMP, WSMP itp. Jakież było moje zdziwienie gdy okazało się, że nie istnieje praktycznie strona, która zawierałaby te wyniki. I wtedy pojawił się pomysł aby samemu założyć taką stronę wykorzystując własne archiwum oraz nawiązując korespondecję z innymi podobnymi pasjonatami w kraju. I tak powstała ta strona, a wkrótce potem także forum. Chciałbym tu skompletować w pierwszej kolejności wyniki Mistrzostw Polski w rajdach, wyścigach płskich i górskich, rajdach terenowych, rallycrossie i w kartingu. Gdyby udało się ten cel osiągnąć to w dalszej kolejności można by pokusić się o zebranie wyników innych zawodów, których próżno szukać w necie - na przykład Rajdowych Mistrzostw Europy czy Rajdowego i Wyścigowego Pucharu Pokoju i Przyjaźni. Tak więc mam co robić przez najbliższe parę lat :-)
     W tym miejscu wypada także podziękować tym wszystkim fanom i pasjonatom sportów samochodowych, którzy pomogli mi i nadal pomagają w tworzeniu tej strony. Dziękuję Wam i zapraszam do współpracy wszystkich, którzy mogliby również dorzucić swoje "3 grosze" do informacji zawartych na stronie.

Grzegorz Fronczyk

[strona główna]