<< RSMP 1988] [Strona główna] [Rajdy] [RSMP 1990 >>


Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski 1989

28-29.01.1989 1 eliminacja RSMP 5. Dolnośląski Rajd Zimowy    
14-16.04.1989 2 eliminacja RSMP 17. Rajd Elmot   Filmy
26-28.05.1989 3 eliminacja RSMP 14. Rajd Krakowski    
8-9.09.1989 4 eliminacja RSMP 17. Rajd Kormoran    
22-24.09.1989 5 eliminacja RSMP 37. Rajd Wisły    
7-8.10.1989 6 eliminacja RSMP 23. Rajd Warszawski Lista startowa  

Lista priorytetowa PZM na sezon 1989

1. Andrzej Koper
2. Marian Bublewicz
3. Marek Sadowski
4. Romuald Chałas
5. Mirosław Krachulec
6. Bogdan Herink
7. Ryszard Adamek
8. Lesław Orski
9. Paweł Przybylski
10. Mariusz Kostrzak
11. Ryszard Trzciński
12. Krzysztof Hołowczyc
14. Paweł Petrys
15. Michał Kulikowski
16. Piotr Kufrej
17. Janusz Szerla
18. Dariusz Poletyło
19. Robert Kępka
20. Błażej Krupa

Klasyfikacje Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 1989

Klasyfikacja generalna: 1 2 3 4 5 6  
1. Marian Bublewicz
Ryszard Żyszkowski
OKS Stomil Olsztyn
AP Warszawa
Mazda 323 4WD 20 12 20 20 20   92
2. Mirosław Krachulec
Marek Kusiak
Automobilklub Częstochowski
Automobilklub Śląski
Mazda 323 4WD 15 10 10 12   20 67
3. Andrzej Koper Autoklub Rzemieślnik Warszawa Renault 11 Turbo; Lancia Delta HF 4WD 12 20 15 15     62
4. Lesław Orski
Tomasz Chmiel
Automobilklub Morski
AP Warszawa
Volkswagen Golf GTi 16V   15 12   15   42
5. Krzysztof Duniec Autoklub Rzemieślnik Warszawa Renault 11 Turbo; Polski Fiat 126p   20 15       35
6. Bogdan Herink
Barbara Stępkowska
Autoklub Rzemieślnik Warszawa Renault 11 Turbo 6 8     12   26
7. Krzysztof Hołowczyc OKS Stomil Olsztyn Polonez 1600 10   1 10   3 24
8. Romuald Chałas
Zbigniew Atłowski
AP Warszawa Polonez 1600 4   6     12 22
9. Paweł Przybylski
Maciej Wisławski
FSO Autoklub Rzemieślnik Warszawa
Maraton Warszawa
Polonez 1500 Turbo   3   8 10   21
10. Marek Sadowski
Grzegorz Gac
FSO - Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polonez 1500 Turbo; Fiat Uno Turbo         1 15 16

11.

Jakub Mroczkowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa Renault 11 Turbo; FSO 1500; Polonez 1600       15     15

12.

Wiesław Stec Automobilklub Lubelski Opel Manta 2000   4       10

14

13. Robert Burchard Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polonez 1600       10   3 13
14. Piotr Kozłowiecki
Marek Skrobot
Automobilklub Karkonoski Suzuki Swift GTi   2 3   8   13
15. Krzysztof Gęborys Autoklub Rzemieślnik Warszawa Lancia Delta HF 4WD 12           12
16. Waldemar Doskocz
Andrzej Górski
Automobilklub Śląski Polonez 1600 2     1 2 6 11
17. Andrzej Kuńczik OKS Stomil Olsztyn Polonez 1600 10           10
18. Cezary Klaczyński Automobilklub Lubelski Opel Manta 2000           10 10
19. Piotr Kufrej
Malina Wiechowska
Automobilklub Krakowski Polonez 1600; FSO 1600 8         2 10
20. Piotr Świeboda
Wojciech Nosalik
Automobilklub Śląski Polonez 1600     8       8
20. Ryszard Granica
Mieczysław Sieczkowski
Autoklub Rzemieślnik Warszawa FSO 1500           8 8
22. Robert Gryczyński Automobilklub Śląski Polonez 1600     4   4   8
23. Mariusz Kostrzak
Marcin Augustyn
Automobilklub Śląski
Automobilklub Morski
Lancia Delta Integrale   6         6
23. Ryszard Adamek
Janusz Bronikowski
Automobilklub Krakowski Polonez 1600       6     6
23. Lech Koraszewski
Andrzej Baran
Automobilklub Śląski Lancia Delta Integrale         6   6
26. Jerzy Bigos Automobilklub Lubelski Opel Manta 2000   4         4
26. Klaudiusz Rak Automobilklub Śląski Polonez 1600     4       4
26. Adam Gajek
Sławomir Kazimierczak
OKS Stomil Olsztyn Polski Fiat 125p       4     4
26. Janusz Ciupa Automobilklub Śląski Polonez 1600         4   4
26. Jerzy Dyszy
Jerzy Substyk
Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polonez 1600; FSO 1500; FSO 1600           4 4
31. Witold Michalski Automobilklub Karkonoski Suzuki Swift GTi   1     3   4
32. Paweł Petrys
Artur Skorupa
Automobilklub Krakowski Polonez 1600 3           3
32. Andrzej Chojnacki
Jolanta Cieślak
Autoklub Rzemieślnik Warszawa FSO 1500; FSO 1600       3     3
32. Paweł Budzyń Automotoklub Karkonoski Suzuki Swift GTi         3   3
35. Ryszard Trzciński
Maciej Hołuj
Automobilklub Krakowski Polonez 1600     2       2
35. Robert Kępka
Wojciech Kruzel
Automobilklub Śląski Peugeot 205 GTi       2     2
37. Krzysztof Łudzeń
Janusz Trzop
Automobilklub Krakowski FSO 1500; FSO 1600 1           1
37. Sławomir Chmielewski OKS Stomil Olsztyn Polonez 1600     1       1
37. Krzysztof Koczur
Andrzej Witek
FSM - BKM Bielsko-Biała Polski Fiat 126p Bis           1 1
 
Grupa B: 1 2 3 4 5 6  
1. Ryszard Trzciński
Maciej Hołuj
Automobilklub Krakowski Łada VFTS 9           9
1. Robert Kępka
Wojciech Kruzel
Automobilklub Śląski Peugeot 205 GTi       9     9
3. Wiesław Stec
Jerzy Bigos
Automobilklub Lubelski   6           6
3. Marek Sadowski
Grzegorz Gac
FSO - Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polonez 1500 Turbo       6     6
5. Ryszard Adamek
Janusz Bronikowski
Automobilklub Krakowski   4           4
 
Klasa A-14: 1 2 3 4 5 6  
1. Krzysztof Hołowczyc OKS Stomil Olsztyn Polonez 1600 9   2 9   3 23
2. Romuald Chałas
Zbigniew Atłowski
AP Warszawa Polonez 1600 4   6   3 9 22
3. Piotr Świeboda
Wojciech Nosalik
Automobilklub Śląski Polonez 1600   4 9 2 4   19
4. Waldemar Doskocz
Andrzej Górski
Automobilklub Śląski Polonez 1600 2     4 6 6 18
5. Robert Gryczyński Automobilklub Śląski Polonez 1600   2 4   9   15
6. Piotr Kufrej
Malina Wiechowska
Automobilklub Krakowski Polonez 1600; FSO 1600 6 6       2 14
7. Jerzy Dyszy
Jerzy Substyk
Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polonez 1600; FSO 1500; FSO 1600   9       4 13
8. Robert Burchard Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polonez 1600   1   9   3 13
9. Andrzej Kuńczik OKS Stomil Olsztyn Polonez 1600 9           9
9. Janusz Ciupa Automobilklub Śląski Polonez 1600         9   9
11. Ryszard Adamek
Janusz Bronikowski
Automobilklub Krakowski Polonez 1600       6     6
12. Klaudiusz Rak Automobilklub Śląski Polonez 1600   2 4       6
13. Paweł Petrys
Artur Skorupa
Automobilklub Krakowski Polonez 1600 3 3         6
14. Ryszard Trzciński
Maciej Hołuj
Automobilklub Krakowski Polonez 1600     3   2 1 6
15. Bogdan Krachulec
Zbigniew Świtek
Automobilklub Opolski
Automobilklub Częstochowski
Polonez 1600       3 1   4
16. Sławomir Chmielewski OKS Stomil Olsztyn Polonez 1600     2       2
17. Krzysztof Łudzeń
Janusz Trzop
Automobilklub Krakowski FSO 1500; FSO 1600 1           1
17. Dariusz Poletyło Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polonez 1600   1         1
17. Grzegorz Malinowski
Jakub Mroczkowski 
LKS Iglopol Dębica
Autoklub Rzemieślnik Warszawa
Polonez 1600     1       1
17. Krzysztof Godwod
Marek Kaźmierczak
Autoklub Rzemieślnik Warszawa FSO 1600       1     1
 
Klasa A-13: 1 2 3 4 5 6  
1. Marian Bublewicz
Ryszard Żyszkowski
OKS Stomil Olsztyn
AP Warszawa
Mazda 323 4WD   4 9 9 9   31
2. Mirosław Krachulec
Marek Kusiak
Automobilklub Częstochowski
Automobilklub Śląski
Mazda 323 4WD 9 3 3 4   9 28
3. Andrzej Koper Autoklub Rzemieślnik Warszawa Renault 11 Turbo   9 6 6     21
4. Lesław Orski
Tomasz Chmiel
Automobilklub Morski
AP Warszawa
Volkswagen Golf GTi 16V   6 4   6   16
5. Krzysztof Duniec Autoklub Rzemieślnik Warszawa Renault 11 Turbo   9 6       15
6. Bogdan Herink
Barbara Stępkowska
Autoklub Rzemieślnik Warszawa Renault 11 Turbo 6 2     4   12
7. Marek Sadowski
Grzegorz Gac
FSO - Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polonez 1500 Turbo; Fiat Uno Turbo 4         6 10
8. Paweł Przybylski
Maciej Wisławski
FSO Autoklub Rzemieślnik Warszawa
Maraton Warszawa
Polonez 1500 Turbo       3 3   6
9. Wiesław Stec Automobilklub Lubelski Opel Manta 2000   1       4 5
10. Cezary Klaczyński Automobilklub Lubelski Opel Manta 2000           4 4
11. Jerzy Bigos Automobilklub Lubelski Opel Manta 2000   1         1
 
Klasa A-12: 1 2 3 4 5 6  
1. Piotr Kozłowiecki
Marek Skrobot
Automobilklub Karkonoski Suzuki Swift GTi   9 9 9 9   36
2. Zbigniew Łacisz
Tadeusz Burkacki
Autoklub Rzemieślnik Warszawa FSO 1300 9   3 6     18
3. Paweł Budzyń Automotoklub Karkonoski Suzuki Swift GTi   6 6   6   18
4. Marek Buszkiewicz Automotoklub Karkonoski Suzuki Swift GTi   6 6       12
5. Stanisław Pawełczak
Andrzej Mocie
Automobilklub Krakowski Łada 2105   3 4   4   11
6. Michał Kulikowski Automobilklub Morski Łada 2105 3 2 2 4     11
7. Krzysztof Godwod
Marek Kaczmarek
Autoklub Rzemieślnik Warszawa FSO 1300 6 4         10

8.

Krzysztof Koczur FSM - BKM Bielsko-Biała Polski Fiat 126p Bis 4     3   3 10
9. Gloria Kossak Automobilklub Krakowski Łada 2105 3 2 2       7
10. Witold Michalski Automobilklub Karkonoski Suzuki Swift GTi         6   6
11. Andrzej Witek FSM - BKM Bielsko-Biała Polski Fiat 126p Bis       3   3 6
12. Tadeusz Gasiński FSM - BKM Bielsko-Biała Polski Fiat 126p Bis 4           4
12. Zbigniew Kowalski Automobilklub Morski         4     4
14. Andrzej Baran
Jerzy Męka
Automobilklub Śląski
Automobilklub Krakowski
  2 1         3
15. Robert Herba
Tomasz Ryborz
FSM - Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p Bis 1   1       2
 
Klasa A-10: 1 2 3 4 5 6  
1. Mariusz Ficoń
Piotr Goworowski
BKM Bielsko-Biała Polski Fiat 126p   6 9 9 9   33
2. Włodzimierz Pawluczuk Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p   3     4 9 16
3. Witold Smolarczyk BKM Bielsko-Biała Polski Fiat 126p 6 4 6       16
4. Marek Gieruszczak Automobilklub Karkonoski Polski Fiat 126p 9     6     15
5. Wojciech Śmiechowski
Krzysztof Różański
Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p         6 6 12
6. Piotr Prokulewicz Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p   4 6       10
7. Jarosław Strzelecki
Krzysztof Adamski
Automobilklub Opolski Polski Fiat 126p   9         9
7. S. Sobkiewicz Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p           9 9
9. Zdzisław Skrętkowicz BKM Bielsko-Biała Polski Fiat 126p 6           6
10. Włodzimierz Cierliński
Sławomir Gierat
Automobilklub Dolnośląski Polski Fiat 126p   2 4       6
11. Adam Grycan
Dariusz Olesiński
Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 4           4
11. Krzysztof Geritz
Marek Łasiewicki
Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p       4     4
11. Krzysztof Duniec Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p         4   4
14. Sławomir Wiesławski
Sławomir Wysmyk
Automobilklub Łódzki Polski Fiat 126p 3           3
14. Edyta Czerwińska Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p   3         3
14. Jacek Lis
Paweł Wójtowicz
Automobilklub Krakowski Polski Fiat 126p     3       3
14. Piotr Stankiewicz
Mikołaj Madej
Automobilklub Łódzki Polski Fiat 126p       3     3
18. Marek Zech
Piotr Ognik
Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 2           2
18. Ryszard Plucha
Aleksander Suchojad
AP Warszawa Polski Fiat 126p     2       2
20. Andrzej Knapczyński
Jerzy Karos
Automobilklub Dolnośląski Polski Fiat 126p 1           1
20. Piotr Oryński
Roman Mokiejewski
Automobilklub Dolnośląski Polski Fiat 126p   1         1
 
Klasa N-04: 1 2 3 4 5 6  
1. Mariusz Kostrzak
Marcin Augustyn
Automobilklub Śląski
Automobilklub Morski
Lancia Delta Integrale   9         9
2. Andrzej Buziuk
Witold Michalski
Automotoklub Tarnowski Suzuki Swift GTi   6         6
3. Jan Kościuszko
Piotr Wróbel
Automobilklub Krakowski Suzuki Swift GTi   4         4
4. Marek Sadowski
Grzegorz Gac
FSO - Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polonez 1500 Turbo   3         3
 
Klasa N-02: 1 2 3 4 5 6  
1. Andrzej Chojnacki
Jolanta Cieślak
Autoklub Rzemieślnik Warszawa FSO 1500; FSO 1600 (4) 9 9 6   6 30

2.

Ryszard Granica
Mieczysław Sieczkowski
Autoklub Rzemieślnik Warszawa FSO 1500   3 (3) 4 9 9 25

3.

Janusz Makówka
Marek Leśniak
Automobilklub Krakowski FSO 1500 6 6 6   4 (4) 22
4. Adam Gajek
Sławomir Kazimierczak
OKS Stomil Olsztyn Polski Fiat 125p   4   9 3   16
5. Krzysztof Skalski
Jakub Mroczkowski
Autoklub Rzemieślnik Warszawa FSO 1500 9           9
6. Robert Herba
Andrzej Terej
Autoklub Rzemieślnik Warszawa FSO 1500         6   6
7. Tomasz Stawowczyk
Wojciech Stawowczyk
Automobilklub Krakowski Polonez 1500   2 4       6
8. Maciej Grabski
Robert Rupiewicz
Autoklub Rzemieślnik Warszawa   3           3
8. Piotr Namysłowski
Dariusz Płudowski
AP Warszawa FSO 1500           3 3
10. Włodzimierz Skrodzki
Marian Straszak
AP Warszawa FSO 1500 2           2
11. Marek Flisiński
Andrzej Ślimak
Automobilklub Beskidzki
Automobilklub Krakowski
    1         1
 
Klasa N-01: 1 2 3 4 5 6  

1.

Maciej Kołomyjski
Piotr Madziała
Automobilklub Morski Polski Fiat 126p 4   2   6 9 21
2. Jan Hamera Automobilklub Sudecki Polski Fiat 126p 2 9 9       20
3. Dariusz Wirkijowski
Jarosław Klęka
Automobilklub Morski Polski Fiat 126p       9 4 6 19
4. Adam Balawajder Automobilklub Sudecki Polski Fiat 126p   9 9       18
5. Piotr Gadomski
Piotr Górowski
Automobilklub Zabrzański Polski Fiat 126p 6 2     9 1 18
6. Polikarp Kopiec
Mirosław Szulik
Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 9 3       2 14
7. Andrzej Wyrożemski AP Warszawa Polski Fiat 126p     4     4 8
8. Krzysztof Geritz Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 1 6         7
8. Krzysztof Jugowski
Marek Łasiewicki
Automobilklub Krakowski
Autoklub Rzemieślnik Warszawa
Polski Fiat 126p   1 6       7
10. Piotr Novak Automobilklub Krakowski Polski Fiat 126p   6         6
10. Krzysztof Wołkowyski
Jarosław Nowak
AP Warszawa Polski Fiat 126p       6     6
12. Krzysztof Żelechowski
Jarosław Górny
Automobilklub Morski Polski Fiat 126p     3     3 6
13. Jacek Sikora
Jacek Sciciński
LKS Iglopol Dębica Polski Fiat 126p   4         4
13. Adam Majewski AP Warszawa Polski Fiat 126p     4       4
13. Henryk Rejza
Zdzisław Rejza
Automobilklub Łódzki Polski Fiat 126p       4     4
13. Tomasz Dąbrowski AP Warszawa Polski Fiat 126p           4 4
17. Wojciech Bełtowski
Piotr Palicki
Automobilklub Krakowski Polski Fiat 126p 3           3
18. Marian Grabowiecki Automobilklub Sudecki Polski Fiat 126p 2           2

19.

Joanna Żyła Automobilklub Krakowski Polski Fiat 126p

1

         

1

 
Pogrubioną czcionką wyróżniono zawodników, którym przyznano tytuły Mistrzów i Wicemistrzów Polski.
 
Klasyfikacja zespołowa: 1 2 3 4 5 6  

1.

Autoklub Rzemieślnik Warszawa              

Podział samochodów startujących w RSMP na grupy według regulaminów FIA:
- Grupa N - Samochody turystyczne wyprodukowane w ilości co najmniej 5000 egzemplarzy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Prawie całkowity zakaz przeróbek mających na celu poprawienie osiągów samochodu.
- Grupa A - Samochody turystyczne wyprodukowane w ilości co najmniej 5000 egzemplarzy w ciągu kolejnych 12 miesięcy z dużą ilością możliwych przeróbek polepszających osiągi pojazdu.
- Grupa B - Samochody GT wyprodukowane w ilości co najmniej 200 egzemplarzy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Dopuszczalne takie same przeróbki jak dla wozów grupy A.

W RSMP grupy N i A podzielone były na klasy:
- N-01 - markowa Polski Fiat 126p gr. N
- N-02 - samochody gr. N do 1600 cm3 produkcji krajów socjalistycznych
- N-03 - pozostałe samochody gr. N do 1600 cm3
- N-04 - samochody gr. N z silnikami powyżej 1600 cm3
- A-10 - samochody produkcji FSM gr. A do 850 cm3
- A-12 - samochody gr. A do 1300 cm3
- A-13 - samochody gr. A powyżej 1300 cm3
- A-14 - markowa FSO 1600 i Polonez 1600 gr. A

Punkty w klasyfikacji generalnej przyznawano za 10 pierwszych miejsc według systemu: 20-15-12-10-8-6-5-4-3-2-1. Zawodnikom zaliczano 5 najlepszych wyników.
Punkty w klasach przyznawano za 6 pierwszych miejsc według systemu: 9-6-4-3-2-1. Zawodnikom zaliczano 4 najlepsze wyniki.


Źródła:
- Sport 1989
- Motor 1989
- Informator Rajdu Krakowskiego 1989
- "Pędzą samochody mijają lata" - Jerzy Lis
- "Wielkie Ściganie 1996" - Mirosław Rutkowski
- Materiały: Krzysztof Łudzeń, Januszsz, Mirek:), Kaczmarek, Grzegorz Chyła


<< RSMP 1988] [Strona główna] [Rajdy] [RSMP 1990 >>