<< RSMP 1991] [Strona główna] [Rajdy] [RSMP 1993 >>


Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski 1992

22-23.02.1992 1 eliminacja RSMP 8. Dolnośląski Rajd Zimowy    
10-11.04.1992 2 eliminacja RSMP 17. Rajd Krakowski    
15-17.05.1992 3 eliminacja RSMP 20. Rajd Elmot Lista Filmy
5-6.06.1992 4 eliminacja RSMP 49. Rajd Polski Lista Filmy
18-19.09.1992 5 eliminacja RSMP 40. Rajd Wisły Lista  
24-25.10.1992 6 eliminacja RSMP 12. Rajd Karkonoski   Filmy

Lista priorytetowa PZM na sezon 1992

Lista priorytetowa obejmowała 15 najlepszych kierowców rajdowych kraju. W sezonie 1992 zrezygnowano z przyznawania najlepszej 15-tce stałych numerów startowych, choć kolejność ustalona została na podstawie wyników RSMP z trzech ostatnich lat, oraz Rajdu Polski z roku ubiegłego.

Marian Bublewicz
Andrzej Koper
Paweł Przybylski
Wiesław Stec
Marek Gieruszczak
Romuald Chałas
Lesław Orski
Mirosław Krachulec
Marek Sadowski
Vitautas Sabataitis
Waldemar Doskocz
Saulius Girdauskas
Bogdan Herink
Krzysztof Hołowczyc
Robert Herba

Klasyfikacje Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 1992

Klasyfikacja generalna:

1 2 3 4 5 6  
1. Marian Bublewicz
Ryszard Żyszkowski
Marlboro R. T. Poland OKS Stomil Olsztyn
AP Warszawa
Ford Sierra Cosworth 4x4 / RS Cosworth 20 20 20 20   (20) 80
2. Robert Herba
Jakub Mroczkowski
Nissan Rally Team Poland - A. Rzemieślnik Warszawa Nissan Sunny GTi-R   8 12   20 8 48
3. Wiesław Stec
Artur Skorupa
MDB Rally Team - Automobilklub Lubelski Mitsubishi Galant VR-4   6 10 12 15 (6) 43
4. Marek Gieruszczak Toyota Motor Poland - Automobilklub Karkonoski Toyota Celica GT4   10 15     15 40
4. Andrzej Koper
Maciej Wislawski
Rafineria Gdańska - Automobilklub Morski Volkswagen Golf GTi 16V   15   15   10 40
6. Paweł Przybylski
Krzysztof Gęborys
Toyota Motor Poland - A. Rzemieślnik Warszawa Audi Coupe Quattro; Toyota Celica GT4 15         12 27
7. Waldemar Doskocz Autoklub Rzemieślnik Warszawa Volkswagen Golf GTi 16V 8 1   10 4 (1) 23
8. Bogdan Herink Autoklub Rzemieślnik Warszawa Renault 11 Turbo 3       12 4 19
9. Maciej Kołomyjski
Sławomir Łuba
Rafineria Gdańska - Automobilklub Morski Opel Kadett GSi 16V   4 6   6 3 19
10. Lesław Orski
Tomasz Chmiel
Autoklub Rzemieślnik Warszawa Volkswagen Golf GTi 16V     8   10   18
11. Sławomir Szaflicki Autoklub Rzemieślnik Warszawa Mazda 323 12           12
11. Romuald Chałas
Zbigniew Atłowski
AP Warszawa Mazda 323 4WD   12         12
13. Marek Sadowski
Maciej Hołuj
Autoklub Rzemieślnik Warszawa Mazda 323 GTX; Lancia Delta Integrale 16V 10           10
14. Piotr Kufrej
Jarosław Baran
Automobilklub Krakowski Toyota Corolla GT   2 1 6 1   10
15. Jerzy Panicz
Mieczysław Flisowski
Automobilklub Sudecki Toyota Corolla       8     8
15. Krzysztof Hołowczyc
Robert Ziemski
Toyota Motor Poland - A. Morski; OKS Stomil Olsztyn Toyota Celica Turbo 4WD; Mazda 323 4WD         8   8
17. Marek Kusiak
Michał Sawka
Automobilklub Częstochowski Mazda 323 6       2   8
18. Robert Kępka
Tomasz Ryborz
Automobilklub Śląski Peugeot 309 GTi 16V 4   3       7
19. Dariusz Wirkijowski Rafineria Gdańska - Automobilklub Morski Opel Kadett GSi 16V     4     2 6
20. Jerzy Dyszy
Jerzy Substyk
Autoklub Rzemieślnik Warszawa Opel Kadett GSi 16V 1 3 2       6
21. Cezary Fuchs
Mikołaj Madej
Automobilklub Dolnośląski
Rainbow Łódź
Opel Kadett GSi 16V       4     4
22. Piotr Cekiera
Tadeusz Betlej
Automobilklub Krakowski Honda Civic       3     3
22. Grzegorz Malinowski
Dariusz Dekuczyński
AP Warszawa
Autoklub Rzemieślnik Warszawa
Lancia Delta HF Integrale         3   3
24. Piotr Świeboda
Malina Wiechowska
Autoklub Rzemieślnik Warszawa
Automobilklub Krakowski
Łada 2108 Samara; Polonez 1600 2           2
24. Oleg Rybak
Jan Koniecki
Automobilklub Krakowski
Automobilklub Śląski
Łada 2108 Samara       2     2
26. Dariusz Marciniak
Stefan Gramiak
Automobilklub Dolnośląski Mazda 323 4WD       1     1
 
Grupa N: 1 2 3 4 5 6  
1. Robert Herba
Jakub Mroczkowski
Nissan Rally Team Poland - A. Rzemieślnik Warszawa Nissan Sunny GTi-R   9 9   9 9 36
2. Wiesław Stec
Artur Skorupa
MDB Rally Team - Automobilklub Lubelski Mitsubishi Galant VR-4   6 6 9 6 (6) 27
3. Waldemar Doskocz Autoklub Rzemieślnik Warszawa Volkswgen Golf GTi 16V 6 2   6 2 (2) 16
4. Maciej Kołomyjski
Sławomir Łuba
Rafineria Gdańska - Automobilklub Morski Opel Kadett GSi 16V   4 4   3 4 15
5. Marek Sadowski
Maciej Hołuj
Autoklub Rzemieślnik Warszawa Mazda 323 GTX; Lancia Delta Integrale 16V 9           9
6. Jerzy Dyszy
Jerzy Substyk
Autoklub Rzemieślnik Warszawa Opel Kadett GSi 16V 3 3 2       8
6. Dariusz Wirkijowski Rafineria Gdańska - Automobilklub Morski Opel Kadett GSi 16V 2   3     3 8
8. Marek Kusiak
Michał Sawka
Automobilklub Częstochowski Mazda 323 4           4
8. Cezary Fuchs
Mikołaj Madej
Automobilklub Dolnośląski
Rainbow Łódź
Opel Kadett GSi 16V       4     4
8. Krzysztof Hołowczyc
Robert Ziemski
Toyota Motor Poland - A. Morski; OKS Stomil Olsztyn Toyota Celica Turbo 4WD; Mazda 323 4WD         4   4
11. Piotr Cekiera
Tadeusz Betlej
Automobilklub Krakowski Honda Civic       3     3
12. Dariusz Marciniak
Stefan Gramiak
Automobilklub Dolnośląski Mazda 323 4WD       2     2
13. Paweł Noakowski Automobilklub Śląski Opel Kadett GSi 16V 1           1
13. Jan Kościuszko
Janusz Bronikowski
Wamex Rally Team - Automobilklub Krakowski Volkswagen Golf GTi 16V   1         1
13. Grzegorz Malinowski
Dariusz Dekuczyński
AP Warszawa
Autoklub Rzemieślnik Warszawa
Lancia Delta HF Integrale         1   1
13. Wojciech Nosalik
Eryk Szafrański
Autoklub Rzemieślnik Warszawa
Automobilklub Śląski
Volkswagen Golf GTi 16V           1 1
 

Klasa A-9:

1 2 3 4 5 6  
1. Marian Bublewicz
Ryszard Żyszkowski
Marlboro R. T. Poland OKS Stomil Olsztyn
AP Warszawa
Ford Sierra Cosworth 4x4 / RS Cosworth 9 9 9 9   (9) 36
2. Andrzej Koper
Maciej Wisławski
Rafineria Gdańska - Automobilklub Morski Volkswagen Golf GTi 16V   6   6   3 15
2. Marek Gieruszczak Toyota Motor Poland - Automobilklub Karkonoski Toyota Celica GT4   3 6     6 15
4. Bogdan Herink Autoklub Rzemieślnik Warszawa Renault 11 Turbo 2       9 2 13
5. Lesław Orski
Tomasz Chmiel
Autoklub Rzemieślnik Warszawa Volkswagen Golf GTi 16V     4   6 1 11
6. Paweł Przybylski
Krzysztof Gęborys
Toyota Motor Poland - A. Rzemieślnik Warszawa Audi Coupe Quattro; Toyota Celica GT4 6         4 10
 
Klasa A-7: 1 2 3 4 5 6  
1. Piotr Kufrej
Jarosław Baran
Automobilklub Krakowski Toyota Corolla GT   9 9 6 9   33
2. Piotr Świeboda
Malina Wiechowska
Autoklub Rzemieślnik Warszawa
Automobilklub Krakowski
Łada 2108 Samara; Polonez 1600 9 4 6       19
3. Oleg Rybak
Jan Koniecki
Automobilklub Krakowski
Automobilklub Śląski
Łada 2108 Samara     3 4 3 6 16
4. Modestas Jakas
Antonius Zilinskas
Automobilklub Dolnośląski Łada 2108 Samara 6 6         12
5. Jerzy Panicz
Mieczysław Flisowski
Automobilklub Sudecki Toyota Corolla       9     9
5. Jacek Jerschina
Artur Orlikowski
Autoklub Rzemieślnik Warszawa Peugeot 205 Rallye           9 9
 

Klasa A-6:

1 2 3 4 5 6  
1. Artur Orlikowski
Marcin Wiertlewski
Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p   9         9
2. Marek Leśniak
Mirosław Kowalówka
Automobilklub Krakowski Polski Fiat 126p   6         6
3. Jacek Miller
Jarosław Kośmider
Automobilklub Dolnośląski Polski Fiat 126p   4         4
4. Janusz Kulig
Dariusz Burkat
Automobilklub Krakowski Polski Fiat 126p   3         3
 
Klasa N-5: 1 2 3 4 5 6  
1. Robert Herba
Jakub Mroczkowski
Nissan Rally Team Poland - A. Rzemieślnik Warszawa Nissan Sunny GTi-R   9 9   9 9 36
2. Wiesław Stec
Artur Skorupa
MDB Rally Team - Automobilklub Lubelski Mitsubishi Galant VR-4   6 6 9 6 (6) 27
3. Wiesław Szczytyński
Paweł Kobylański
Automobilklub Dolnośląski Toyota Celica GT4     4     3 7
4. Marek Kusiak
Michał Sawka
Automobilklub Częstochowski Mazda 323 6           6

4.

Waldemar Doskocz
Małgorzata Zemlińska
Autoklub Rzemieślnik Warszawa
Automobilklub Krakowski
Volkswgen Golf GTi 16V      

6

   

6

6.

Eugeniusz Prażmo
Dariusz Palonka
Automobilklub Lubelski Renault 5 GT Turbo         1 4 5
 
Klasa N-4: 1 2 3 4 5 6  
1. Maciej Kołomyjski
Sławomir Łuba
Rafineria Gdańska - Automobilklub Morski Opel Kadett GSi 16V   9 9   9 9 36
2. Waldemar Doskocz Autoklub Rzemieślnik Warszawa Volkswagen Golf GTi 16V 9 4 (3)   6 4 23
3. Dariusz Wirkijowski Rafineria Gdańska - Automobilklub Morski Opel Kadett GSi 16V 4   6   4 6 20

4.

Jerzy Dyszy
Jerzy Substyk
Autoklub Rzemieślnik Warszawa Opel Kadett GSi 16V 6 6 4   3   19

5.

Paweł Noakowski Automobilklub Śląski Opel Kadett GSi 16V 3 1     2   6

5.

Wojciech Nosalik
Eryk Szafrański
Autoklub Rzemieślnik Warszawa
Automobilklub Śląski
Volkswagen Golf GTi 16V         1 3 4
 

Klasa N-1:

1 2 3 4 5 6  
1. Jacek Sikora
Jacek Sciciński
Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p     9       9
2. Krzysztof Górski
Anna Szparska-Górska
Automobilklub Śląski Fiat Cinquecento     6       6
3. Zbigniew Natkański
Filip Rybacki
Automobilklub Dolnośląski Polski Fiat 126p     4       4
 
Klasyfikacja zespołowa:
1. Autoklub Rzemieślnik Warszawa  
2. Automobilklub Krakowski  
3. Automobilklub Morski  
 
Klasyfikacja zespołów sponsorskich:
1. Rafineria Gdańska 18 pkt.
2. Toyota Motor Poland 6 pkt.

Podział samochodów startujących w RSMP na grupy według regulaminów FIA:
- Grupa N - Samochody turystyczne wyprodukowane w ilości co najmniej 5000 egzemplarzy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Prawie całkowity zakaz przeróbek mających na celu poprawienie osiągów samochodu.
- Grupa A - Samochody turystyczne wyprodukowane w ilości co najmniej 5000 egzemplarzy w ciągu kolejnych 12 miesięcy z dużą ilością możliwych przeróbek polepszających osiągi pojazdu.

Samochody grup N i A zgodnie z regulaminami FIA podzielone były na klasy:
- klasa N-1 - gr. N do 1400 cm3
- klasa N-2 - gr. N do 1600 cm3
- klasa N-3 - gr. N do 2000 cm3
- klasa N-4 - gr. N powyżej 2000 cm3
- klasa A-5 - gr. A do 1400 cm3
- klasa A-6 - gr. A do 1600 cm3
- klasa A-7 - gr. A do 2000 cm3
- klasa A-8 - gr. A powyżej 2000 cm3
Samochody z silnikami z doładowaniem klasyfikowane były z wykorzystaniem współczynnika 1,7 przez który mnożona była pojemność skokowa silnika.

W RSMP grupy N i A podzielone były na klasy:
- N-1 - markowa Polski Fiat 126p 600-650 cm3 i Fiat Cinquecento gr. N
- N-2 - samochody gr. N do 1300 cm3
- N-3 - samochody gr. N do 1600 cm3
- N-4 - samochody gr. N do 2000 cm3
- N-5 - samochody gr. N powyżej 2000 cm3
- A-6 - samochody gr. A do 850 cm3
- A-7 - samochody gr. A do 1600 cm3
- A-8 - samochody gr. A do 2000 cm3
- A-9 - samochody gr. A powyżej 2000 cm3

Punkty w klasyfikacji generalnej przyznawano za 10 pierwszych miejsc według systemu: 20-15-12-10-8-6-5-4-3-2-1.
Punkty w grupie N i w klasach przyznawano za 6 pierwszych miejsc według systemu: 9-6-4-3-2-1.
Do końcowych punktacji zaliczano zawodnikom 4 najlepsze wyniki.
Punkty za miejsca w klasyfikacjach zespołowych przyznawano według systemu: 9-6-4-3-2-1.


Źródła:
- Sport 1992
- Motor 1992
- "Pędzą samochody mijają lata" - Jerzy Lis
- Materiały: AdamT, RC, Mirek:), Grzegorz Chyła (Rajd Polski)


<< RSMP 1991] [Strona główna] [Rajdy] [RSMP 1993 >>