<< RMPST 1990] [Strona główna] [Rajdy terenowe] [RMPST 1992 >>


Rajdowe Mistrzostwa Polski Samochodów Terenowych 1991

4-5.05.1991 Off Road Rallye - 1 eliminacja RMPST

Baza rajdu: Gorzów

1. Marian Trela Autoklub Rzemieślnik Warszawa Willys MB 1. m. w kl. O
2. Marek Szelągowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa GAZ 67 1. m. w kl. P
3. Roman Uchański Automobilklub Gorzowski   1. m. w kl. S1
4. Piotr Małuszyński Rainbow Łódź Toyota Land Cruiser 1. m. w kl. S2
5. Maciej Majchrzak Rainbow Łódź Willys MB 2. m. w kl. O
6. Wojciech Szczygłowicz Autoklub Rzemieślnik Warszawa Willys Jeep 2. m. w kl. S1
7. Jerzy Kobyliński Polmo Poznań   3. m. w kl. O
8. Paweł Janaszek Autoklub Rzemieślnik Warszawa   4. m. w kl. O
9. Mariusz Laskowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   3. m. w kl. S1
10. Stanisław Krause Automobilklub Wielkopolski   2. m. w kl. P
         
  Marek Uszyński Automobilklub Dolnośląski   5. m. w kl. O
  Stanisław Lisowski Automobilklub Gorzowski   6. m. w kl. O
  Wawrzyniec Wojtasik Automobilklub Wielkopolski   2. m. w kl. S2
  Dariusz Andrzejewski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   3. m. w kl. S2
  Lothar Koll Automobilklub Gorzowski   4. m. w kl. S2
  Bartosz Sołecki Automobilklub Wielkopolski   5. m. w kl. S2
  Dariusz Frankiewicz Rainbow Łódź   4. m. w kl. S1
  Hipolit Rokicki Autoklub Rzemieślnik Warszawa   5. m. w kl. S1
  Arkadiusz Sąsara AP Warszawa   3. m. w kl. P
  Janusz Czechowicz Automobilklub Gorzowski   4. m. w kl. P
  Andrzej Dudziak Automobilklub Dolnośląski   5. m. w kl. P

25-26.05.1991 Jeeping - 2 eliminacja RMPST

Baza rajdu: Łódź

1. Piotr Małuszyński Rainbow Łódź Toyota Land Cruiser 1. m. w kl. S2
2. Marian Trela Autoklub Rzemieślnik Warszawa Willys MB 1. m. w kl. O
3. Dariusz Andrzejewski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   2. m. w kl. S2
4. Henryk Lisowski Automobilklub Gorzowski   2. m. w kl. O
5. Marek Szelągowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa GAZ 67 1. m. w kl. P
6. Stanisław Lisowski Automobilklub Gorzowski   3. m. w kl. O
7. Paweł Teter SKM Warszawa   1. m. w kl. S1
8. Marek Uszyński Automobilklub Dolnośląski   4. m. w kl. O
9. Wojciech Szczygłowicz Autoklub Rzemieślnik Warszawa Willys Jeep 2. m. w kl. S1
10. Roman Uchański Automobilklub Gorzowski   3. m. w kl. S1
         
  Paweł Janaszek Autoklub Rzemieślnik Warszawa   5. m. w kl. O
  Leszek Kulik Automobilklub Dolnośląski   6. m. w kl. O
  Jacek Kordyl Automobilklub Gorzowski   7. m. w kl. O
  Jerzy Kobyliński Polmo Poznań   8. m. w kl. O
  Michał Winogrodzki AP Warszawa   9. m. w kl. O
  Tomasz Recław Rainbow Łódź   3. m. w kl. S2
  Lothar Koll Automobilklub Gorzowski   4. m. w kl. S2
  Wawrzyniec Wojtasik Automobilklub Wielkopolski   5. m. w kl. S2
  Dieter Chojnacki Automobilklub Gorzowski   6. m. w kl. S2
  Bartosz Sołecki Automobilklub Wielkopolski   7. m. w kl. S2
  Oliver Koll Automobilklub Gorzowski   4. m. w kl. S1
  Mariusz Laskowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   5. m. w kl. S1
  Dariusz Frankiewicz Rainbow Łódź   6. m. w kl. S1
  Hipolit Rokicki Autoklub Rzemieślnik Warszawa   7. m. w kl. S1
  Piotr Cholaś Rainbow Łódź   8. m. w kl. S1
  Dariusz Szymański SKM Warszawa   9. m. w kl. S1
  Janusz Czechowicz Automobilklub Gorzowski   2. m. w kl. P
  Maciej Kalinowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   3. m. w kl. P
  Stanisław Krause Automobilklub Wielkopolski   4. m. w kl. P
  Andrzej Dudziak Automobilklub Dolnośląski   5. m. w kl. P
  Arkadiusz Sąsara AP Warszawa   6. m. w kl. P

1-2.06.1991 Off Trophy - 3 eliminacja RMPST

Baza rajdu: Opole

1. Marian Trela Autoklub Rzemieślnik Warszawa Willys MB 1. m. w kl. O
2. Dariusz Andrzejewski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   1. m. w kl. S2
3. Maciej Majchrzak Rainbow Łódź Willys MB 2. m. w kl. O
4. Piotr Małuszyński Rainbow Łódź Toyota Land Cruiser 2. m. w kl. S2
5. Marek Szelągowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa GAZ 67 1. m. w kl. P
6. Marek Uszyński Automobilklub Dolnośląski   3. m. w kl. O
7. Wojciech Szczygłowicz Autoklub Rzemieślnik Warszawa Willys Jeep 1. m. w kl. S1
8. Mariusz Laskowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   2. m. w kl. S1
9. Roman Prałat Automobilklub Wielkopolski   2. m. w kl. P
10. Janusz Czechowicz Automobilklub Gorzowski   3. m. w kl. P

...

       
15. Maciej Kalinowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   4. m. w kl. P
16. Jerzy Kobyliński Polmo Poznań   4. m. w kl. O
17. Piotr Szyszko Automobilklub Opolski   5. m. w kl. O
18. Jacek Kordyl Automobilklub Gorzowski   6. m. w kl. O
19. Leszek Kulik Automobilklub Dolnośląski   7. m. w kl. O
21. Paweł Janaszek Autoklub Rzemieślnik Warszawa   8. m. w kl. O
  Stanisław Lisowski Automobilklub Gorzowski   9. m. w kl. O
  Michał Winogrodzki AP Warszawa   10. m. w kl. O
  Henryk Lisowski Automobilklub Gorzowski   11. m. w kl. O
  Bartosz Sołecki Automobilklub Wielkopolski   3. m. w kl. S2
  Dieter Chojnacki Automobilklub Gorzowski   4. m. w kl. S2
  Piotr Cholaś Rainbow Łódź   3. m. w kl. S1
  Hipolit Rokicki Autoklub Rzemieślnik Warszawa   4. m. w kl. S1
  Dariusz Frankiewicz Rainbow Łódź   5. m. w kl. S1
  Paweł Teter SKM Warszawa   6. m. w kl. S1
  Roman Uchański Automobilklub Gorzowski   7. m. w kl. S1
  Stanisław Krause Automobilklub Wielkopolski   5. m. w kl. P
  Andrzej Dudziak Automobilklub Dolnośląski   6. m. w kl. P
  Arkadiusz Sąsara AP Warszawa   7. m. w kl. P
  Tomasz Żelasko AP Warszawa   8. m. w kl. P

29-30.06.1991 - 18. Polskie Safari - 4 eliminacja RMPST

Baza rajdu: Warszawa

1. Maciej Majchrzak Rainbow Łódź Willys MB 1. m. w kl. O
2. Dariusz Andrzejewski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   1. m. w kl. S2
3. Stanisław Lisowski Automobilklub Gorzowski   2. m. w kl. O
4. Mariusz Laskowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   1. m. w kl. S1
5. Leszek Kulik Automobilklub Dolnośląski   3. m. w kl. O
6. Paweł Teter SKM Warszawa   2. m. w kl. S1
7. Stanisław Krause Automobilklub Wielkopolski   1. m. w kl. P
8. Roman Prałat Automobilklub Wielkopolski   2. m. w kl. P
9. Maciej Kalinowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   3. m. w kl. P
10. Marian Trela Autoklub Rzemieślnik Warszawa Willys MB 4. m. w kl. O
         
  Marek Uszyński Automobilklub Dolnośląski   5. m. w kl. O
  Piotr Małuszyński Rainbow Łódź Toyota Land Cruiser 2. m. w kl. S2
  Dariusz Frankiewicz Rainbow Łódź   3. m. w kl. S1
  Dieter Chojnacki Automobilklub Gorzowski   4. m. w kl. S1
  Wojciech Szczygłowicz Autoklub Rzemieślnik Warszawa Willys Jeep 5. m. w kl. S1
  Tomasz Żelasko AP Warszawa   4. m. w kl. P
  Janusz Czechowicz Automobilklub Gorzowski   5. m. w kl. P
  Arkadiusz Sąsara AP Warszawa   6. m. w kl. P

Wystartowały 34 załogi, sklasyfikowano 18.

7-8.09.1991 - Tarpaniada - 5 eliminacja RMPST

Baza rajdu: Poznań

1. Marian Trela Autoklub Rzemieślnik Warszawa Willys MB 1. m. w kl. O
2. Piotr Małuszyński Rainbow Łódź Toyota Land Cruiser 1. m. w kl. S2
3. Marek Uszyński Automobilklub Dolnośląski   2. m. w kl. O
4. Stanisław Lisowski Automobilklub Gorzowski   3. m. w kl. O
5. Henryk Lisowski Automobilklub Gorzowski   4. m. w kl. O
6. Wojciech Szczygłowicz Autoklub Rzemieślnik Warszawa Willys Jeep 1. m. w kl. S1
7. Mariusz Laskowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   2. m. w kl. S1
8. Paweł Teter SKM Warszawa   3. m. w kl. S1
9. Dariusz Andrzejewski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   2. m. w kl. S2
10. Maciej Majchrzak Rainbow Łódź Willys MB 5. m. w kl. O
         
  Michał Winogrodzki AP Warszawa   6. m. w kl. O
  Paweł Janaszek Autoklub Rzemieślnik Warszawa   7. m. w kl. O
  Tadeusz Wawrzyniak Automobilklub Wielkopolski   8. m. w kl. O
  Tomasz Horonkiewicz Automobilklub Opolski   9. m. w kl. O
  Piotr Szyszko Automobilklub Opolski   10. m. w kl. O
  Bartosz Sołecki Automobilklub Wielkopolski   3. m. w kl. S2
  Rajmund Wolfram     4. m. w kl. S2
  D. Huhn Autoklub Rzemieślnik Warszawa   5. m. w kl. S2
  Tomasz Recław Rainbow Łódź   6. m. w kl. S2
  Roman Uchański Automobilklub Gorzowski   4. m. w kl. S1
  Piotr Cholaś Rainbow Łódź   5. m. w kl. S1
  Oliver Koll Automobilklub Gorzowski   6. m. w kl. S1
  Janusz Gula Automobilklub Dolnośląski   7. m. w kl. S1
  Roman Prałat Automobilklub Wielkopolski   1. m. w kl. P
  Janusz Czechowicz Automobilklub Gorzowski   2. m. w kl. P
  Stanisław Krause Automobilklub Wielkopolski   3. m. w kl. P
  Marek Szelągowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa GAZ 67 4. m. w kl. P
  Tomasz Żelasko AP Warszawa   5. m. w kl. P
  Andrzej Dudziak Automobilklub Dolnośląski   6. m. w kl. P
  Arkadiusz Sąsara AP Warszawa   7. m. w kl. P

14-15.09.1991 - Jeep Cross - 6 eliminacja RMPST

Baza rajdu: Gorzów Wielkopolski

1. Piotr Małuszyński Rainbow Łódź Toyota Land Cruiser 1. m. w kl. S2
2. Henryk Lisowski Automobilklub Gorzowski   1. m. w kl. O
3. Maciej Majchrzak Rainbow Łódź Willys MB 2. m. w kl. O
4. Marian Trela Autoklub Rzemieślnik Warszawa Willys MB 3. m. w kl. O
5. Stanisław Lisowski Automobilklub Gorzowski   4. m. w kl. O
6. Mariusz Laskowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   1. m. w kl. S1
7. Wojciech Szczygłowicz Autoklub Rzemieślnik Warszawa Willys Jeep 2. m. w kl. S1
8. Marek Uszyński Automobilklub Dolnośląski   5. m. w kl. O
9. Janusz Czechowicz Automobilklub Gorzowski   1. m. w kl. P
10. Roman Uchański Automobilklub Gorzowski   3. m. w kl. S1
...        
14. Jerzy Kobyliński Polmo Poznań   6. m. w kl. O
         
  Tadeusz Wawrzyniak Automobilklub Wielkopolski   7. m. w kl. O
  Tomasz Horonkiewicz Automobilklub Opolski   8. m. w kl. O
  Leszek Kulik Automobilklub Dolnośląski   9. m. w kl. O
  Dariusz Andrzejewski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   2. m. w kl. S2
  Wawrzyniec Wojtasik Automobilklub Wielkopolski   3. m. w kl. S2
  Lothar Koll Automobilklub Gorzowski   4. m. w kl. S2
  Bartosz Sołecki Automobilklub Wielkopolski   5. m. w kl. S2
  Tomasz Recław Rainbow Łódź   6. m. w kl. S2
  Paweł Teter SKM Warszawa   4. m. w kl. S1
  Piotr Cholaś Rainbow Łódź   5. m. w kl. S1
  Joachim Urbansky Automobilklub Gorzowski   6. m. w kl. S1
  Janusz Gula Automobilklub Dolnośląski   7. m. w kl. S1
  Andrzej Dudziak Automobilklub Dolnośląski   2. m. w kl. P
  Roman Prałat Automobilklub Wielkopolski   3. m. w kl. P
  Marek Szelągowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa GAZ 67 4. m. w kl. P
  Tomasz Żelasko AP Warszawa   5. m. w kl. P
  Stanisław Krause Automobilklub Wielkopolski   6. m. w kl. P

5-6.10.1991 - Zakończenie sezonu - 7 eliminacja RMPST

Baza rajdu: Warszawa

1. Piotr Małuszyński Rainbow Łódź Toyota Land Cruiser 1. m. w kl. S2  
2. Maciej Majchrzak Rainbow Łódź Willys MB 1. m. w kl. O + 1,3 pkt.
3. Marian Trela Autoklub Rzemieślnik Warszawa Willys MB 2. m. w kl. O + 6,2 pkt.
4. Henryk Lisowski Automobilklub Gorzowski   3. m. w kl. O  
5. Dariusz Andrzejewski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   2. m. w kl. S2  
6. Marek Szelągowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa GAZ 67 1. m. w kl. P  
7. Stanisław Lisowski Automobilklub Gorzowski   4. m. w kl. O  
8. Marek Uszyński Automobilklub Dolnośląski   5. m. w kl. O  
9. Roman Uchański Automobilklub Gorzowski WAZ 1. m. w kl. S1  
10. Paweł Teter SKM Warszawa   2. m. w kl. S1  
           
  Jerzy Kobyliński Polmo Poznań   6. m. w kl. O  
  Leszek Kulik Automobilklub Dolnośląski   7. m. w kl. O  
  Lothar Koll Automobilklub Gorzowski   3. m. w kl. S2  
  Wawrzyniec Wojtasik Automobilklub Wielkopolski   4. m. w kl. S2  
  Dieter Chojnacki Automobilklub Gorzowski   5. m. w kl. S2  
  Piotr Cholaś Rainbow Łódź   3. m. w kl. S1  
  Wojciech Szczygłowicz Autoklub Rzemieślnik Warszawa Willys Jeep 4. m. w kl. S1  
  Jan Bugajski     5. m. w kl. S1  
  Mariusz Laskowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   6. m. w kl. S1  
  Piotr Beaupre     7. m. w kl. S1  
  Dariusz Frankiewicz Rainbow Łódź   8. m. w kl. S1  
  Jacek Lisicki     9. m. w kl. S1  
  Dariusz Drzewiecki     11. m. w kl. S1  
  Maciej Kalinowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   2. m. w kl. P  
  Andrzej Dudziak Automobilklub Dolnośląski   3. m. w kl. P  
  Roman Prałat Automobilklub Wielkopolski   4. m. w kl. P  
  Tomasz Żelasko AP Warszawa   5. m. w kl. P  
  Janusz Czechowicz Automobilklub Gorzowski   6. m. w kl. P  
  Stanisław Krause Automobilklub Wielkopolski   7. m. w kl. P  
  Arkadiusz Sąsara AP Warszawa   8. m. w kl. P  
Odpadli m. in.:
  Cesare Giraudo (I) Range Rover    
  Franco Hasenti (I) Range Rover    
  Lorenzo Scarlatta (I) Range Rover    
Wystartowało 40 załóg.
Zwycięzców OS-ów: Małuszyński - 4 (1 ex aequo), Majchrzak - 3, Trela - 2, Andrzejewski - 2 (1), Kalinowski - 1 (1)
Klasyfikacja zespołowa:
1. Rainbow Łódź

Klasyfikacje Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych 1991

Klasyfikacja generalna: 1 2 3 4 5 6 7  
1. Marian Trela Autoklub Rzemieślnik Warszawa Willys MB 20 15 20 (1) 20 10 12 97
2. Piotr Małuszyński Rainbow Łódź Toyota Land Cruiser 10 20 10   15 20 20 95
3. Maciej Majchrzak Rainbow Łódź Willys MB 8   12 20 1 12 15 68
4. Dariusz Andrzejewski Autoklub Rzemieślnik Warszawa     12 15 15 2   8 52
5. Henryk Lisowski Automobilklub Gorzowski     10     8 15 10 43
6. Stanisław Lisowski Automobilklub Gorzowski     6   12 10 8 4 40
7. Marek Szelągowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa GAZ 67 15 8 8       6 37
8. Marek Uszyński Automobilklub Dolnośląski     3 6   12 3 3 27
9. Mariusz Laskowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   2   3 10 4 6   25
10. Wojciech Szczygłowicz Autoklub Rzemieślnik Warszawa Willys Jeep 6 2 4   6 4   22
11. Roman Uchański Automobilklub Gorzowski WAZ 12 1       1 2 16
12. Paweł Teter SKM Warszawa     4   6 3   1 14
13. Leszek Kulik Automobilklub Dolnośląski         8       8
14. Stanisław Krause Automobilklub Wielkopolski   1     4       5
15. Roman Prałat Automobilklub Wielkopolski       2 3       5
16. Jerzy Kobyliński Polmo Poznań   4             4
17. Paweł Janaszek Autoklub Rzemieślnik Warszawa   3             3
17. Janusz Czechowicz Automobilklub Gorzowski       1     2   3
19. Maciej Kalinowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa         2       2
 
Klasa O: 1 2 3 4 5 6 7  
1. Marian Trela Autoklub Rzemieślnik Warszawa Willys MB 9 9 9 (3) 9 (4) 6 42
2. Maciej Majchrzak Rainbow Łódź Willys MB 6   6 9 (2) 6 9 36
3. Henryk Lisowski Automobilklub Gorzowski     6     3 9 4 22
4. Stanisław Lisowski Automobilklub Gorzowski   (1) 4   6 4 3 3 20
5. Marek Uszyński Automobilklub Dolnośląski   2 3 4 2 6 (2) (2) 17
6. Jerzy Kobyliński Polmo Poznań   4   3     1 1 9
7. Leszek Kulik Automobilklub Dolnośląski     1   4       5
8. Paweł Janaszek Autoklub Rzemieślnik Warszawa   3 2           5

9.

Piotr Szyszko Automobilklub Opolski      

2

       

2

 
Klasa S2: 1 2 3 4 5 6 7  
1. Piotr Małuszyński Rainbow Łódź Toyota Land Cruiser 9 9 (6) (6) 9 9 9 45
2. Dariusz Andrzejewski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   (4) 6 9 9 6 6 (6) 36
3. Wawrzyniec Wojtasik Automobilklub Wielkopolski   6 2       4 3 15
4. Lothar Kohl Automobilklub Gorzowski   3 3       3 4 13
5. Bartosz Sołecki Automobilklub Wielkopolski   2   4   4 2   12
6. Tomasz Recław Rainbow Łódź     4     1 1   6
7. Dieter Chojnacki Automobilklub Gorzowski     1 3       2 6
 
Klasa S1: 1 2 3 4 5 6 7  
1. Wojciech Szczygłowicz Autoklub Rzemieślnik Warszawa Willys Jeep 6 6 9 (2) 9 6 (3) 36
2. Mariusz Laskowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   4 (2) 6 9 6 9 (1) 34
3. Roman Uchański Automobilklub Gorzowski WAZ 9 4     3 4 9 29
4. Paweł Teter SKM Warszawa     9 (1) 6 4 3 6 28
5. Piotr Cholaś Rainbow Łódź       4   2 2 4 12
6. Dariusz Frankiewicz Rainbow Łódź   3 1 2 4       10
7. Hipolit Rokicki Autoklub Rzemieślnik Warszawa   2   3         5
8. Oliver Koll Automobilklub Gorzowski     3     1     4
 
Klasa P: 1 2 3 4 5 6 7  

1.

Marek Szelągowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa GAZ 67 9 9 9   3 (3) 9 39
2. Janusz Czechowicz Automobilklub Gorzowski   3 6 4 (2) 6 9 (1) 28
3. Roman Prałat Automobilklub Wielkopolski       6 6 9 4 3 28
4. Stanisław Krause Automobilklub Wielkopolski   6 3 2 9 4 (1)   24
5. Maciej Kalinowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa     4 3 4     6 17
6. Andrzej Dudziak Automobilklub Dolnośląski   2 2 1   (1) 6 4 15
7. Tomasz Żelasko AP Warszawa         3 2 2 2 9
8. Arkadiusz Sąsara AP Warszawa   4 1   1       6
 
Pogrubioną czcionką wyróżniono zawodników, którym przyznano tytuły Mistrzów i Wicemistrzów Polski.

Eliminacje: 1 - Off Road Rallye, 2 - Jeeping, 3 - Off Trophy, 4 - Polskie Safari, 5 - Tarpaniada, 6 - Jeep Cross, 7 - Zakończenie sezonu.

Klasyfikacja zespołowa:
1. Autoklub Rzemieślnik Warszawa
2. Rainbow Łódź
3. Automobilklub Gorzowski

Podział na klasy samochodów startujących w RMPST:
- klasa O - otwarta - samochody terenowe z dozwolonym bardzo dużym zakresem przeróbek.
- klasa S2 - samochody seryjne z silnikami powyżej 1600 cm3
- klasa S1 - samochody seryjne z silnikami o pojemności do 1600 cm3
- klasa P - popularna - samochody produkcji radzieckiej (np. GAZ, UAZ) oraz inne (np. Willys), w których zamontowano silniki M 20, M 21, Wołga lub Muscel.

Punkty w klasyfikacji generalnej przyznawano za 10 pierwszych miejsc według systemu: 20-15-12-10-8-6-4-3-2-1. Zawodnikom zaliczano 6 najlepszych wyników.
W klasach punkty przyznawano za 6 pierwszych miejsc według klucza: 9-6-4-3-2-1. Do końcowej klasyfikacji zawodnikom zaliczano 5 najlepszych wyników.
Warunkiem sklasyfikowania było ukończenie co najmniej dwóch eliminacji.


Źródła:
- Sport 1991
- Motor 1991
- Auto Motor Sport 1991
- Materiały: Grzegorz Chyła


<< RMPST 1990] [Strona główna] [Rajdy terenowe] [RMPST 1992 >>