<< WSMP 1982] [Strona główna] [Wyścigi] [WSMP 1984 >>


Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski 1983

7-8.05.1983 1 eliminacja WSMP Poznań
28-29.05.1983 2 eliminacja WSMP Kielce
2-3.07.1983 3 eliminacja WSMP Poznań
3-4.09.1983 4 eliminacja WSMP Toruń
24-25.09.1983 5 eliminacja WSMP Kielce

Klasyfikacje Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski 1983

Klasa 1: 1 2 3 4 5  
1. Krzysztof Caputa Automobilklub Beskidzki Polski Fiat 126p 46 50 50 50 (46) 196
2. Zbyszko Gaik Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 43   43 46 50 182
3. Sławomir Zagórski Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p (34) 40 38 43 41 162

4.

Andrzej Dąbrowski Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 38 41   36 37 152

5.

Robert Krotoski Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 40 34 34 (32) 35 143
6. Bogusław Chałupnik Automobilklub Beskidzki Polski Fiat 126p (31) 37 35 39 32 143
7. Witold Paradowski Automobilklub Częstochowski Polski Fiat 126p 33 35   35 40 143
8. Jacek Marcinkiewicz Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 35   41 33 33 142
9. Tomasz Jaskłowski Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p   32 37 37 31 137
10. Bogusław Pająk Automobilklub Szczeciński Polski Fiat 126p 32 39 31   30 132
11. Zdzisław Brymora Automobilklub Częstochowski Polski Fiat 126p   43   41 43 127
12. Jerzy Dyszy Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p   46 39   39 124
13. Krzysztof Winkowski Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 39 38   34   111
14. Robert Herba Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 37 36     36 109
15. Lech Leszczyński Automobilklub Beskidzki Polski Fiat 126p     33 38 34 105
16. Włodzimierz Krukowski Automobilklub Kielecki Polski Fiat 126p 50   40     90
17. Jacek Chojnacki Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p       40 38 78
18. Tadeusz Późniak Automobilklub Łódzki Polski Fiat 126p 36   32     68
19. Mirosław Świejkowski Automobilklub Toruński Polski Fiat 126p 30     31   61
20. Michał Pinis Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p     46     46
21. Henryk Pinis Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 41         41
22. Piotr Białobłocki Stomil SGPiS Warszawa Polski Fiat 126p     36     36
23. Grzegorz Tyras Automobilklub Częstochowski Polski Fiat 126p   33       33
24. Tomasz Ryborz Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p   31       31
 
Klasa 2: 1 2 3 4 5  
1. Włodzimierz Krukowski Automobilklub Kielecki Polski Fiat 126p (46) 50 50 50 50 200
2. Wojciech Smorawiński Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 50 43 46 (40) 41 180
3. Piotr Kolasiński Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 41   40 46 46 173
4. Dariusz Kinderman Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 40 46 43 41   170
5. Jerzy Wierzbołowski Automobilklub Dolnośląski Polski Fiat 126p   40 38 39 43 160
6. Bogdan Pawlak Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 35 38   35 36 144
7. Andrzej Stachurski Automobilklub Lubelski Polski Fiat 126p 32 36 32 32 (31) 132
8. Wojciech Ryszewski Automobilklub Włocławski Polski Fiat 126p 22   35 34 38 129
9. Jarosław Koziczak Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 43 37 41     121
10. Tomasz Glanc Automobilklub Toruński Polski Fiat 126p 21 32 37   27 117
11. Antoni Skudło Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p   28   37 39 104
12. Krzysztof Winkowski Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 24     38 37 99
13. Adam Michalski Stomil SGPiS Warszawa Polski Fiat 126p     33 30 33 96
14. Waldemar Mrówczyński Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p   35 29 31   95
15. Andrzej Polkowski Automobilklub Lubelski Polski Fiat 126p   26   33 35 94
16. Wojciech Urbański Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 31 34 27     92
17. Mariusz Stuszewski Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 30   30 29   89
18. Paweł Puchalski Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 29   31 26   86
19. Tadeusz Kotas Automobilklub Cieszyński Polski Fiat 126p   31   25 28 84
20. Mariusz Podkalicki Automobilklub Szczeciński Polski Fiat 126p 39     43   82
21. Grzegorz Grabowski Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p   41 39     80
22. Robert Gajór Automobilklub Morski Polski Fiat 126p 25     24 30 79
23. Tadeusz Późniak Automobilklub Łódzki Polski Fiat 126p 28 23 26     77
24. Mirosław Kordek Automobilklub Beskidzki Polski Fiat 126p 33 39       72
25. Piotr Polak Automobilklub Beskidzki Polski Fiat 126p 34   36     70
26. Andrzej Serzysko Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p   33   36   69
27. Andrzej Pięta Automobilklub Łódzki Polski Fiat 126p       28 40 68
28. Stanisław Dawid Automobilklub Częstochowski Polski Fiat 126p     34   34 68
29. Zbigniew Kordek Automobilklub Beskidzki Polski Fiat 126p 36 24       60
30. Wiesław Staniec Automobilklub Dolnośląski Polski Fiat 126p       27 32 59
31. Zdzisław Brymora Automobilklub Częstochowski Polski Fiat 126p 27     23   50
32. Kazimierz Krawczyk Automobilklub Zielonogórski Polski Fiat 126p 23   25     48
33. Andrzej Dziurka Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 38         38
34. Włodzimierz Pawluczuk Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 37         37
35. Witalis Misiewicz Automobilklub Lubelski Polski Fiat 126p   30       30
36. Piotr Rakowski Automobilklub Szczeciński Polski Fiat 126p         29 29
37. Zenon Sawicki Automobilklub Gorzowski Polski Fiat 126p   29       29
38. Tomasz Jaskłowski Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p     28     28
39. Andrzej Ignacy Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p   27       27
40. Dariusz Górski Automobilklub Szczeciński Polski Fiat 126p         26 26
 
Klasa 3: 1 2 3 4 5  
1. Tomasz Barański Automobilklub Łódzki Polski Fiat 126p 50   46 38 50 184
2. Włodzimierz Krukowski Automobilklub Kielecki Polski Fiat 126p   46 50 50 32 178
3. Wojciech Cołoszyński Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 40 50 40   46 176
4. Kazimierz Sołtowski Automobilklub Szczeciński Polski Fiat 126p 46 41 43 41 (36) 171
5. Michał Adamski Automobilklub Łódzki     43 37 43 41 164
6. Janusz Śpiączka Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 43 40 41 40   164
7. Dariusz Kinderman Automobilklub Śląski   36 38 39 37   150
8. Piotr Polak Automobilklub Beskidzki   37   29 39 43 143
9. Zbigniew Czarnocki Stomil SGPiS Warszawa   34 30 36 (27) 33 133
10. Andrzej Stachurski Automobilklub Lubelski   (29) 36 31 32 34 133
11. Zbigniew Zapędowski Automobilklub Łódzki     31 33 36 28 128
12. Iwona Mianowska Automobilklub Krakowski   (27) 34 28 34 29 125
13. Marian Czapka Automobilklub Cieszyński   24   27 31 35 117
14. Wojciech Urbański Automobilklub Śląski   30 35 34     99
15. Andrzej Polkowski Automobilklub Lubelski       25 30 37 92
16. Mirosław Krachulec Automobilklub Częstochowski   38     46   84
17. Mariusz Podkalicki Automobilklub Szczeciński     39     40 79
18. Krzysztof Winkowski Automobilklub Warszawski         35 39 74
19. Zbigniew Kordek Automobilklub Beskidzki       38 33   71
20. Grzegorz Grabowski Automobilklub Warszawski     32 35     67
21. Wiesław Staniec Automobilklub Dolnośląski         28 31 59
22. Michał Andrzejewski Automobilklub Szczeciński   25 33       58
22. Paweł Puchalski Automobilklub Warszawski   26   32     58
24. Andrzej Godula Automobilklub Krakowski Trabant 33   24     57
25. Andrzej Michalik Automobilklub Warszawski     29 26     55
26. Jan Handke Automobilklub Wielkopolski   41         41
27. Tadeusz Bryczek Automobilklub Beskidzki   39         39
28. Witalis Misiewicz Automobilklub Lubelski           38 38
29. Wiesław Bronisz Automobilklub Lubelski     37       37
30. Adam Sowa Autoklub Rzemieślnik Warszawa   35         35
31. Jerzy Wierzbołowski Automobilklub Beskidzki   32         32
32. Zenon Sawicki Automobilklub Gorzowski   31         31
33. Stanisław Dawid Automobilklub Częstochowski       30     30
34. Robert Starkowski Automobilklub Łódzki           30 30
35. Witold Witkowski Automobilklub Szczeciński         29   29
36. Bogdan Pawlak Automobilklub Warszawski   28         28
 
Klasa 4: 1 2 3 4 5  
1. Wacław Janowski Automobilklub Dolnośląski Zastava 1300 50 50 50 50   200
2. Henryk Mandera Automobilklub Śląski Polski Fiat 125p; Zastava 1300 43   43 40 46 172
3. Tomasz Szczęsny Automobilklub Warszawski Polski Fiat 125p   46 39 39 40 164
4. Piotr Nowicki Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 125p 39 41 41 (36) 38 159
5. Krzysztof Godwod Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 125p 46 39   37 37 159
6. Andrzej Ptak Automobilklub Szczeciński Polski Fiat 125p (34) 43 37 38 39 157
7. Andrzej Mielcarek Automobilklub Wielkopolski Zastava 1300 40   46 33 36 155
8. Marek Kozłowski Automobilklub Lubelski Łada 1300 35 34   41 43 153
9. Janusz Podleśny Automobilklub Lubelski Polski Fiat 125p 38 36   35 33 142
10. Stanisław Polkowski Automobilklub Lubelski Polski Fiat 125p 37 35 36 34   142
11. Henryk Kurowski Automobilklub Toruński Polski Fiat 125p   38   43 41 122
12. Stefan Knast Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 125p 41     46   87
13. Władysław Starkowski Automobilklub Dolnośląski Zastava 1300     40   35 75
14. Ryszard Kozłowski Automobilklub Lubelski Polski Fiat 125p         50 50
15. Tadeusz Kudłaty Automobilklub Dolnośląski Polski Fiat 125p   40       40
16. Marek Rada Automobilklub Gorzowski Polski Fiat 125p     38     38
17. Henryk Fabiański Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 125p   37       37
18. Stanisław Witkowski Automobilklub Lubelski Polski Fiat 125p 36         36
19. Czesław Trzeszczkowski Automobilklub Toruński Polski Fiat 125p         34 34
20. Ryszard Modler Automobilklub Śląski Polski Fiat 125p         32 32
 
Klasa 5: 1 2 3 4 5  
1. Andrzej Koper Automobilklub Warszawski Renault 5 Alpine   50 50 50   150
2. Edward Kinderman Automobilklub Śląski Polski Fiat 125p 1800     46 41   87

3.

Maciej Bogusławski Autoklub Rzemieślnik Warszawa MB-02     40 46   86
4. Wacław Janowski Automobilklub Dolnośląski Zastava 1300     43 43   86
5. Marek Kozłowski Automobilklub Lubelski Łada 1300   41   40   81
6. Krzysztof Czepan Autoklub Rzemieślnik Warszawa Opel Kadett GTE   46       46
7. Ryszard Granica Autoklub Rzemieślnik Warszawa Renault 5   43       43
8. Stanisław Polkowski Automobilklub Lubelski Polski Fiat 125p     41     41
9. Andrzej Pazdor Automobilklub Krakowski         39   39
 
Klasa 6: 1 2 3 4 5  
1. Andrzej Hołowiej GAMK Budowlani Gdańsk MTX (46) 50 50 50 50 200
2. Józef Kiełbania Automobilklub Świętokrzyski Promot 79   46 43 41 41 171
3. Jerzy Mazur Automobilklub Dolnośląski Promot 79 (40) 43 41 43 43 170
4. Tomasz Jeromin Automobilklub Świętokrzyski Promot   41 34 40 46 161
5. Piotr Lenartowicz Automobilklub Świętokrzyski Promot 76 38 38 39 39 (36) 154
6. Stefan Duda Automobilklub Warszawski Promot 37   32 38 35 142
7. Jacek Szmidt Automobilklub Toruński MTX 1-03 50   46 46   142
8. Jacek Jurzak Automobilklub Śląski JJ-01 43   40   40 123
9. Andrzej Sumara Automobilklub Morski MTX 1-03   37 38   39 114
10. Józef Gutmacher Automobilklub Śląski   39 35 35     109
11. Christian Grochowski Automobilklub Warszawski MTX 1-03 41 40       81
12. Hieronim Kochański Automobilklub Warszawski MTX 1-03   39 36     75
13. Marek Obarski Automobilklub Wielkopolski Promot   36     38 74
14. Wiesław Mikołajczyk Automobilklub Śląski MTX 36   37     73
15. Krzysztof Kilka Automobilklub Śląski Promot     33 37   70
16. Jan Kościuszko Automobilklub Krakowski           37 37
 
Klasa 7: 1 2 3 4 5  
1. Piotr Zaleski Automobilklub Morski Promot 50 40 43   50 183
2. Witold Nalewaj Automobilklub Szczeciński Promot 43 50   46 43 182
3. Eugeniusz Zarzycki Autoklub Rzemieślnik Warszawa Promot 40 39 50 (34) 40 169
4. Stefan Banaszak Automobilklub Szczeciński   39 46 41 43   169
5. Andrzej Wojciechowski Automobilklub Śląski   41 41 37   39 158
6. Lech Wojciechowski Automobilklub Kaliski Promot 35 38 46 36   155
7. Tomasz Sikora Automobilklub Świętokrzyski Promot 82 46 33   41 32 152
8. Tomasz Osterloff Automobilklub Toruński Promot 75 31 37 39   41 148
9. Ryszard Zygmunt Automobilklub Morski     32 40 38 34 144
10. Piotr Górecki Automobilklub Morski     30 36 37 37 140
11. Wojciech Skowroński Automobilklub Toruński Promot 81 30 31 32   46 139
12. Jarosław Podsiadło Automobilklub Świętokrzyski Promot 75 34 35 33 (29) 35 137
13. Marek Oryński Automobilklub Krakowski   32   31 35 33 131
14. Grzegorz Kamiński Automobilklub Toruński Promot 37     50 38 125
15. Andrzej Proć Automobilklub Częstochowski Promot   29 34 31 29 123
16. Jerzy Krotoski Automobilklub Wielkopolski   38 43 38     119
17. Artur Makowski Automobilklub Świętokrzyski     28 29 30 31 118
18. Artur Skwarzyński Autoklub Rzemieślnik Warszawa Promot 36   35 28   99
19. Eugeniusz Kulawik Automobilklub Śląski         39 36 75
20. Andrzej Grochowski Automobilklub Warszawski Promot   34   40   74
21. Aleksander Majerczak Automobilklub Wielkopolski   33 36       69
22. Mirosław Kłoda Automobilklub Kielecki Promot     30 33   63
23. Krzysztof Kotowicz Automobilklub Wielkopolski Promot     28 32   60
24. Janusz Orłowski Automobilklub Szczeciński Promot         30 30
 
Pogrubioną czcionką wyróżniono nazwiska zawodników, którym przyznano tytuły mistrzów i wicemistrzów Polski.
 
Klasyfikacja zespołowa:
1. Automobilklub Wielkopolski 535 pkt.
2. Automobilklub Szczeciński 520 pkt.
3. Automobilklub Dolnośląski 517 pkt.
4. Automobilklub Warszawski 508 pkt.
5. Autoklub Rzemieślnik Warszawa 508 pkt.
6. Automobilklub Toruński 491 pkt.
7. Automobilklub Kielecki 489 pkt.
8. Automobilklub Śląski 456 pkt.
9. Automobilklub Morski 450 pkt.
10. Automobilklub Lubelski 434 pkt.
 
Puchar FSO:
1. Tomasz Szczęsny Automobilklub Warszawski Polski Fiat 125p 35 pkt.
2. Piotr Nowicki Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 125p 32 pkt.
3. Krzysztof Godwod Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 125p 27 pkt.

Podział samochodów na grupy według regulaminów FIA:
- Grupa N - Samochody turystyczne wyprodukowane w ilości co najmniej 5000 egzemplarzy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Prawie całkowity zakaz przeróbek mających na celu poprawienie osiągów samochodu.
- Grupa A - Samochody turystyczne wyprodukowane w ilości co najmniej 5000 egzemplarzy w ciągu kolejnych 12 miesięcy z dużą ilością możliwych przeróbek polepszających osiągi pojazdu.
- Grupa B - Samochody GT wyprodukowane w ilości co najmniej 200 egzemplarzy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Dopuszczalne takie same przeróbki jak dla wozów grupy A.
- Grupa C - Samochody sportowe napędzane silnikami pochodzącymi z pojazdów homologowanych w gr. A lub B o zakrytych, dwudrzwiowych nadwoziach.
- Grupa E - Samochody wyścigowe formuły wolnej i formuł narodowych (w WSMP Formuła Polonia i Formuła Easter).

Samochody startujące w WSMP były podzielone na klasy:
- Klasa 1 - klasa markowa Polski Fiat 126p do 650 cm3 grupy N
- Klasa 2 - klasa markowa Polski Fiat 126p do 650 cm3 grupy A
- Klasa 3 - samochody do 700 cm3 grupy A
- Klasa 4 - samochody Polski Fiat 125p 1500 i Polonez 1500 grupy A oraz samochody produkcji krajów socjalistycznych grupy A do 1300 cm3
- Klasa 5 - samochody grup A, B i C do 2500 cm3 oraz prototypy krajowe o zamkniętym lub otwartym nadwoziu do 2000 cm3
- Klasa 6 - Formuła Easter - samochody wyścigowe napędzane silnikami z samochodów produkowanych w krajach socjalistycznych do 1300 cm3 i homologowanymi w gr. N lub A
- Klasa 7 - Formuła Polonia - samochody wyścigowe napędzane silnikami Polskiego Fiata 125p 1300 cm3. Skrzynia biegów musiała pochodzić z Dacii lub Zaporożca.

System punktacji w WSMP:
Za kolejne miejsca we wszystkich klasach przyznawano: 50-46-43-41-40-39-38 punktów itd. Zawodnikom do końcowej punktacji zaliczano 4 najlepsze wyniki.


Źródła:
- Motor 1983
- Programy eliminacji WSMP 1983
- Informator sportowo-turystyczny Polskiego Związku Motorowego 1984
- Materiały: Mirek:), Grzegorz Chyła, Kaczmarek, Romuald Chałas


<< WSMP 1982] [Strona główna] [Wyścigi] [WSMP 1984 >>