<< WSMP 1983] [Strona główna] [Wyścigi] [WSMP 1985 >>


Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski 1984

30.04-1.05.1984 1 eliminacja WSMP Poznań
26-27.05.1984 2 eliminacja WSMP Kielce
1-2.09.1984 3 eliminacja WSMP Toruń
8-9.09.1984 4 eliminacja WSMP Kielce
6-7.10.1984 5 eliminacja WSMP Poznań

Klasyfikacje Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski 1984

Klasa 1: 1 2 3 4 5  
1. Jacek Chojnacki Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p (43) 50 50 50 50 200
2. Zbyszko Gaik Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 50 46 (41) 46 46 188
3. Zdzisław Brymora Automobilklub Częstochowski Polski Fiat 126p 46 43 46 43 (41) 178
4. Leszek Wojdaliński Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 39 (28) 43 40 40 162
5. Robert Herba Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 41 (37) 39 41 38 159
6. Sławomir Zagórski Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 40 41   39 39 159
7. Krzysztof Witt Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 38 36 37 (35) 43 154
8. Adam Mazurek Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 35 (32) 38 38 36 147
9. Jacek Iwański Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p   34 36 37 34 141
10. Bogusław Chałupnik Automobilklub Beskidzki Polski Fiat 126p 34 38 35 33   140
11. Bogumił Kut Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 31   33 31 31 126
12. Henryk Wiśniak Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p  

29

34

30

29

122

13. Witold Paradowski Automobilklub Częstochowski Polski Fiat 126p 36 35   36   107
14. Andrzej Kopczyński Automobilklub Łódzki Polski Fiat 126p     31 32 32 95
15. Mirosław Świejkowski Automobilklub Toruński Polski Fiat 126p 37   40     77
16. Sławomir Wysmyk Automobilklub Łódzki Polski Fiat 126p       34 33 67
16. Andrzej Martynkin Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p   30     37 67
18. Piotr Tanderski Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 32 33       65
19. Jarosław Jankun Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 33 31       64
20. Krzysztof Mieszczański Automobilklub Kaliski Polski Fiat 126p 28   30     58
21. Krzysztof Winkowski Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p   40       40
22. Robert Krotoski Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p   39       39
23. Krzysztof Bociąga Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p         35 35
24. Bogdan Slęga Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p     32     32
25. Leszek Grynhoff Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 30         30
25. Andrzej Habas Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p         30 30
27. Ireneusz Trzeszczkowski Automobilklub Toruński Polski Fiat 126p 29         29
 
Klasa 2: 1 2 3 4 5  
1. Dariusz Kinderman Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 46 50 50 50 (43) 196
2. Piotr Kolasiński Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 40 46 41 (40) 46 173
3. Krzysztof Caputa FSM Bielsko - Automobilklub Beskidzki Polski Fiat 126p 41 43 36 (36) 41 171
4. Antoni Skudło Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p (35) 40 36 37 40 153
5. Stanisław Dawid Automobilklub Częstochowski Polski Fiat 126p 37   35 41 39 152
6. Wojciech Smorawiński Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p     43 46 50 139
7. Jerzy Wierzbołowski Automobilklub Dolnośląski Polski Fiat 126p 50 41     37 128
8. Waldemar Mrówczyński Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 22   39 30 30 121
9. Jarosław Koziczak Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p     40 35 38 113
10. Zbigniew Kordek Automobilklub Beskidzki Polski Fiat 126p 43   32   35 110
11. Zbigniew Czarnocki Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 29   38   34 101
12. Włodzimierz Pawluczuk Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 34   26   36 96
13. Wojciech Ryszewski Automobilklub Włocławski Polski Fiat 126p 24   34 34   92
14. Andrzej Grabowski Automobilklub Morski Polski Fiat 126p 27     31 29 87
15. Piotr Rakowski Automobilklub Cieszyński Polski Fiat 126p     37 38   75
16. Sławomir Kruk Automobilklub Świętokrzyski Polski Fiat 126p 26     43   69
17. Tadeusz Suchoń Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 28     39   67
18. Andrzej Pięta Automobilklub Łódzki Polski Fiat 126p 39   24     63
19. Marek Greszta Automobilklub Dolnośląski Polski Fiat 126p     28 33   61
20. Angelo Gilli Automobilklub Beskidzki Polski Fiat 126p 30   29     59
21. Ireneusz Trzeszczkowski Automobilklub Toruński Polski Fiat 126p 21       32 53
21. Andrzej Martynkin Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p     25   28 53
23. Bogdan Pawlak Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 38         38
24. Jacek Marcinkiewicz Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 36         36
25. Piotr Polak Automobilklub Beskidzki Polski Fiat 126p 33         33
25. Tadeusz Kotas Automobilklub Cieszyński Polski Fiat 126p     33     33
25. Krzysztof Winkowski Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p         33 33
28. Paweł Puchalski Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 32         32
28. Marek Przybyła Automobilklub Beskidzki Polski Fiat 126p       32   32
30. Andrzej Chełstowski Automobilklub Szczeciński Polski Fiat 126p 31         31
30. Bogdan Slęga Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p     31     31
30. Bogumił Kut Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p         31 31
33. Jacek Chojnacki Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p     30     30
34. Mariusz Stuszewski Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p     27     27
34. Mario Stula Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p         27 27
36. Witold Witkowski Automobilklub Szczeciński Polski Fiat 126p 25         25
37. Andrzej Polkowski Automobilklub Lubelski Polski Fiat 126p 23         23
38. Kazimierz Krawczyk Automobilklub Zielonogórski Polski Fiat 126p 20         20
 
Klasa 3: 1 2 3 4 5  

1.

Wojciech Cołoszyński Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 43   46 46 43 178

2.

Tomasz Barański Automobilklub Łódzki Polski Fiat 126p 46   31 50 46 173

3.

Andrzej Godula Automobilklub Krakowski Trabant 41 50 29 41   161
4. Witalis Misiewicz Automobilklub Lubelski     35 39 40 38 152
5. Zbigniew Szwagierczak Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 26 43   39 41 149
6. Wojciech Ryszewski Automobilklub Włocławski     33 41 35 33 142
7. Włodzimierz Krukowski Automobilklub Świętokrzyski Polski Fiat 126p 50 41     50 141
8. Piotr Zuber Automobilklub Beskidzki     34 40 26 40 140
9. Włodzimierz Pawluczuk Autoklub Rzemieślnik Warszawa   35 38 32 34   139
10. Adam Michalski Automobilklub Warszawski   (28) 32 37 31 35 135
11. Andrzej Stachurski Automobilklub Lubelski     31 36 32 34 133
12. Zbigniew Zapędowski Automobilklub Łódzki Polski Fiat 126p   40 43 38   121
13. Michał Adamski Automobilklub Łódzki   39 39     39 117
14. Marian Czapka Automobilklub Cieszyński       33 37 37 107

15.

Iwona Mianowska Automobilklub Krakowski       34 29 31 94
16. Adam Sowa Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p     50 43   93
17. Witold Witkowski Automobilklub Szczeciński   29 28 30     87
18. Kazimierz Sołtowski Automobilklub Szczeciński Trabant 33 46       79
19. Tadeusz Bryczek Automobilklub Beskidzki   38 36       74
20. Marek Greszta Automobilklub Dolnośląski       35   32 67
21. Jerzy Wierzbołowski Automobilklub Dolnośląski   40 25       65
21. Mirosław Krachulec Automobilklub Częstochowski   37   28     65
23. Paweł Puchalski Automobilklub Warszawski   31 26       57
23. Andrzej Polkowski Automobilklub Lubelski   30 27       57
23. Andrzej Grabowski Automobilklub Morski         27 30 57
26. Krzysztof Winkowski Automobilklub Warszawski       38     38
27. Dariusz Kinderman Automobilklub Śląski     37       37
28. Piotr Polak Automobilklub Beskidzki   36         36
28. Tadeusz Suchoń Autoklub Rzemieślnik Warszawa         36   36
28. Wojciech Urbański Automobilklub Śląski           36 36
31. Stanisław Dawid Automobilklub Częstochowski   34         34
32. Angelo Gilli Automobilklub Beskidzki         33   33
33. Andrzej Chełstowski Automobilklub Szczeciński   32         32
34. Sławomir Kruk Automobilklub Świętokrzyski     30       30
34. Tadeusz Kotas Automobilklub Cieszyński         30   30
36. Klaudiusz Rak Automobilklub Śląski     29       29
37. Mario Stula Automobilklub Śląski         28   28
38. Jacek Czyżewski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   27         27
 
Klasa 4 + 8: 1 2 3 4 5  
1. Wacław Janowski Automobilklub Dolnośląski Zastava 1300   50 50 50 43 193
2. Andrzej Mielcarek Automobilklub Wielkopolski Zastava 1300 50 46 46 43   185
3. Henryk Mandera Automobilklub Śląski Łada 1300 46 43   39 46 174
4. Marek Kozłowski Automobilklub Lubelski Łada 1300 40 40 43   41 164
5. Krzysztof Godwod Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 125p 41 41 (36) 41 39 162
6. Andrzej Bajuk Automobilklub Włocławwski Polski Fiat 125p   39 40 36 37 152
7. Jerzy Bekas Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 125p 35 38 39 37   149
8. Adam Polak Automobilklub Warszawski Polski Fiat 125p 1500 43     46 50 139
9. Władysław Starkowski Automobilklub Dolnośląski Zastava 1100 39   37   40 116
10. Czesław Trzeszczkowski Automobilklub Toruński Polski Fiat 125p 33   41 38   112
11. Andrzej Krzywda Automobilklub Śląski Polski Fiat 125p 36 37   35   108
12. Wiesław Wielochowski Automobilklub Warszawski Polski Fiat 125p   35 38     73
13. Stanisław Polkowski Automobilklub Lubelski   38 34       72
14. Tadeusz Kudłaty Automobilklub Dolnośląski Polski Fiat 125p 37     34   71
15. Romuald Chałas Automobilklub Warszawski Polski Fiat 125p 34 36       70
16. Zbigniew Janiec Automobilklub Piotrkowski Polski Fiat 125p       40   40
17. Andrzej Kutelski Automobilklub Szczeciński Polski Fiat 125p 1500         38 38
 
Klasa 5: 1 2 3 4 5  
1. Edward Kinderman Automobilklub Śląski Polonez Prototyp 1800 40 46 46   46 178
2. Piotr Nowicki Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 125p 1500 43   41 43 39 166
3. Jerzy Dyszy Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 125p 1500; Łada 39 37 39   50 165
4. Andrzej Pazdor Automobilklub Krakowski Prototyp 1500   39 40 38 38 155
5. Maciej Bogusławski Autoklub Rzemieślnik Warszawa MB-03 50 50   41   141
6. Andrzej Kleina AMK Drwęca Opel Kadett 46 43     43 132
7. Adam Polak Automobilklub Warszawski Polski Fiat 125p 1500     50 46   96
8. Stanisław Polkowski Automobilklub Lubelski Polski Fiat 125p 37 40       77
9. Janusz Podleśny Automobilklub Lubelski Polski Fiat 125p   36     40 76
10. Włodzimierz Pawluczuk Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 800     38 37   75
11. Bogdan Wozowicz KS Maraton Warszawa Ford Escort 2000       50   50
12. Grzegorz Niśkiewicz Automobilklub Łódzki Opel Manta E     43     43
13. Wacław Janowski Automobilklub Dolnośląski Zastava 1300 41         41
13. Władysław Starkowski Automobilklub Dolnośląski Zastava 1300; Zastava 1100   41       41
13. Jerzy Franek Automobilklub Cieszyński Łada MTX 1600         41 41
16. Tadeusz Kudłaty Automobilklub Dolnośląski Polski Fiat 125p 1500       40   40
17. Mieczysław Dymek Automobilklub Krakowski Prototyp 1300       39   39
18. Andrzej Krzywda Automobilklub Śląski Polski Fiat 125p 1500 38         38
18. Adam Sowa Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 800   38       38
20. Robert Moritz Automobilklub Warszawski Łada 1600 36         36
20. Marek Kozłowski Automobilklub Lubelski Łada 1300       36   36
 
Klasa 6: 1 2 3 4 5  
1. Jerzy Mazur Automobilklub Dolnośląski MTX 1-06 (37) 50 50 50 43 193
2. Stefan Banaszak Automobilklub Szczeciński Promot 83 43 (43) 46 46 50 185
3. Jacek Szmidt Automobilklub Toruński MTX 1-06 50 46 43   34 173
4. Józef Kiełbania Automobilklub Świętokrzyski MTX 1-06 46 (33) 40 40 41 167
5. Hieronim Kochański Automobilklub Warszawski MTX 1-03 39   41 43 40 163
6. Tomasz Szczęsny Automobilklub Warszawski Promot 83   35 35 38 39 147
7. Marek Kostikow Automobilklub Wielkopolski Promot 79 35 37 32 35   139
8. Romuald Chałas Automobilklub Warszawski Promot 79 32 36 33 34   135
9. Piotr Zaleski Automobilklub Morski Promot 84 41   39 41   121
10. Tomasz Jeromin Automobilklub Świętokrzyski Promot 79 40 40 37     117
11. Piotr Lenartowicz Automobilklub Świętokrzyski Promot 79; Promot 78 36     39 38 113
12. Lech Wojciechowski Automobilklub Kaliski Promot 83 33   36 37   106
13. Andrzej Sumara Automobilklub Morski MTX 1-03 38 34   32   104
14. Ryszard Plucha Automobilklub Warszawski Promot 81; Promot 77     31 36 35 102
15. Zbigniew Pokorski Automobilklub Świętokrzyski Promot 76 34 32   33   99
16. Andrzej Wojciechowski Automobilklub Śląski Promot 83; Promot 84; Promot 76     38   46 84
17. Witold Nalewaj Automobilklub Szczeciński MTX 1-03   38 34     72
18. Józef Gutmacher Automobilklub Śląski Promot 76   41 30     71
19. Marek Obarski Automobilklub Wielkopolski Promot 79   31     36 67
20. Marek Głowacki Automobilklub Szczeciński     39       39
21. Mariusz Podkalicki Automobilklub Szczeciński MTX 1-03         37 37
22. Andrzej Kuchta Automobilklub Beskidzki           33 33
23. Jan Kościuszko Automobilklub Krakowski     30       30
 
Klasa 7: 1 2 3 4 5  
1. Jerzy Krotoski Automobilklub Wielkopolski Promot 82 50 50 50 46   196
2. Mariusz Podkalicki Automobilklub Szczeciński Promot 76 43 46   50 50 189
3. Tomasz Sikora Automobilklub Świętokrzyski Promot 82 40 39 46 40   165
4. Ryszard Zygmunt Automobilklub Morski Promot 82; Promot 83 41   38 43 43 165
5. Piotr Górecki Automobilklub Morski Promot 77 (32) 37 43 39 39 158
6. Janusz Orłowski Automobilklub Szczeciński   39 38 41 38   156
7. Eugeniusz Zarzycki Autoklub Rzemieślnik Warszawa Promot 81   41 29 41 40 151
8. Jarosław Podsiadło Automobilklub Świętokrzyski Promot 75 38   36 37 37 148
9. Marek Oryński Automobilklub Krakowski Promot 77   36 40 33 38 147
10. Kazimierz Sołtowski Automobilklub Szczeciński Promot 82; Promot 81 35 35 39 34   143
11. Artur Skwarzyński Autoklub Rzemieślnik Warszawa Promot 82 34   31 35 41 141
12. Artur Makowski Automobilklub Świętokrzyski Promot 76 (28) 33 30 31 34 128
13. Grzegorz Kamiński Automobilklub Toruński Promot 82 36     36 46 118
14. Andrzej Proć Automobilklub Częstochowski Promot 81     32 32 36 100
15. Mirosław Kłoda Automobilklub Świętokrzyski Promot 76   34 34 30   98
16. Marek Bogusz Automobilklub Kaliski Promot 77 27   35 29   91
17. Andrzej Wojciechowski Automobilklub Śląski Promot 76 46 40       86
18. Eugeniusz Kulawik Automobilklub Śląski Promot 76 37 43       80
19. Tomasz Osterloff Automobilklub Toruński Promot 75 30   37     67
20. Dariusz Nowaczyński Automobilklub Wielkopolski Promot 77     33 28   61
21. Krzysztof Kotowicz Automobilklub Wielkopolski Promot 74         35 35
22. Andrzej Grochowski Automobilklub Warszawski Promot 81 33         33
22. Robert Gajór Automobilklub Morski           33 33
24. Aleksander Majerczak Automobilklub Wielkopolski Promot 75 31         31
25. Wojciech Skowroński Automobilklub Toruński Promot 81 29         29
 
Klasyfikacja zespołowa:
1. Automobilklub Wielkopolski 570 pkt.  
2. Automobilklub Warszawski 556 pkt.
3. Automobilklub Dolnośląski 548 pkt.
4. Automobilklub Śląski 538 pkt.
5. Automobilklub Szczeciński  
6. Autoklub Rzemieślnik Warszawa  
7. Automobilklub Kielecki  
8. Automobilklub Morski  
9. Automobilklub Krakowski  
10. Automobilklub Lubelski  
 

Pogrubioną czcionką wyróżniono zdobywców tytułów Mistrzów i Wicemistrzów Polski.


Podział samochodów na grupy według regulaminów FIA:
- Grupa N - Samochody turystyczne wyprodukowane w ilości co najmniej 5000 egzemplarzy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Prawie całkowity zakaz przeróbek mających na celu poprawienie osiągów samochodu.
- Grupa A - Samochody turystyczne wyprodukowane w ilości co najmniej 5000 egzemplarzy w ciągu kolejnych 12 miesięcy z dużą ilością możliwych przeróbek polepszających osiągi pojazdu.
- Grupa B - Samochody GT wyprodukowane w ilości co najmniej 200 egzemplarzy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Dopuszczalne takie same przeróbki jak dla wozów grupy A.
- Grupa C - Samochody sportowe napędzane silnikami pochodzącymi z pojazdów homologowanych w gr. A lub B o zakrytych, dwudrzwiowych nadwoziach.
- Grupa E - Samochody wyścigowe formuły wolnej i formuł narodowych (w WSMP Formuła Polonia i Formuła Easter).

Samochody startujące w WSMP były podzielone na klasy:
- Klasa 1 - klasa markowa Polski Fiat 126p do 650 cm3 grupy N
- Klasa 2 - klasa markowa Polski Fiat 126p do 650 cm3 grupy A
- Klasa 3 - samochody do 700 cm3 grupy A
- Klasa 4 - samochody Polski Fiat 125p 1500 i Polonez 1500 grupy A, oraz samochody produkcji krajów socjalistycznych grupy A do 1300 cm3
- Klasa 5 - samochody grup A, B i C do 2500 cm3 oraz prototypy krajowe o zamkniętym lub otwartym nadwoziu do 2000 cm3
- Klasa 6 - Formuła Easter - samochody wyścigowe napędzane silnikami z samochodów produkowanych w krajach socjalistycznych do 1300 cm3 i homologowanymi w gr. N lub A
- Klasa 7 - Formuła Polonia - samochody wyścigowe napędzane silnikami Polskiego Fiata 125p 1300 cm3. Skrzynia biegów musiała pochodzić z Dacii lub Zaporożca.
- Klasa 8 - klasa markowa Polski Fiat 125p 1500, FSO 1500 i Polonez 1500

Klasę stanowiło co najmniej 8 samochodów.

System punktacji w WSMP:
Za kolejne miejsca we wszystkich klasach przyznawano: 50-46-43-41-40-39-38 punktów itd. Do końcowej punktacji zaliczano kierowcom 4 najlepsze wyniki.


Źródła:
- Auto-Moto-Sport 1985
- Motor 1984
- Przegląd Sportowy 1984
- Sport 1984
- "Pędzą samochody mijają lata" - Jerzy Lis
- "Wielkie Ściganie 1996" - Mirosław Rutkowski
- Programy eliminacji WSMP 1984
- Informator sportowo-turystyczny Polskiego Związku Motorowego 1985
- Materiały: Grzegorz Chyła, Romuald Chałas


<< WSMP 1983] [Strona główna] [Wyścigi] [WSMP 1985 >>