<< WSMP 1984] [Strona główna] [Wyścigi] [WSMP 1986 >>


Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski 1985

11-12.05.1985 1 eliminacja WSMP Poznań
8-9.06.1985 2 eliminacja WSMP Kielce
29-30.06.1985 3 eliminacja WSMP Poznań
6-7.09.1985 4 eliminacja WSMP Toruń
5-6.10.1985 5 eliminacja WSMP Poznań

Klasyfikacje Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski 1985

Klasa 1:
1. Wojciech Cołoszyński Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 196 pkt.
2. Jacek Chojnacki Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 182 pkt.
3. Marek Zawadzki Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 176 pkt.
4. Zbyszko Gaik Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 170 pkt.
5. Jacek Iwański Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 168 pkt.
6. Zdzisław Brymora Automobilklub Częstochowski Polski Fiat 126p 151 pkt.
7. Sławomir Kuran Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 150 pkt.
8. Sławomir Zagórski Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 143 pkt.
9. Adam Tuszyński Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 143 pkt.
10. Grzegorz Baran Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 129 pkt.
11. Leszek Wojdaliński Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 129 pkt.
12. Bohdan Leśniak Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 128 pkt.
13. Sławomir Wysmyk Automobilklub Łódzki Polski Fiat 126p 119 pkt.
14. Andrzej Habas Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 105 pkt.
15. Adam Majewski Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 99 pkt.
16. Krzysztof Bociąga Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 97 pkt.
17. Robert Moritz Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 95 pkt.
18. Krzysztof Winkowski Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 90 pkt.
19. Zbigniew Salwiński Automobilklub Morski Polski Fiat 126p 90 pkt.
20. Mariusz Ficoń BKM Bielsko-Biała Polski Fiat 126p 90 pkt.
21. Tadeusz Kłosowski Automobilklub Szczeciński Polski Fiat 126p 90 pkt.
22. Zygmunt Olton Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 88 pkt.
23. Piotr Turos Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 86 pkt.
24. Henryk Wiśniak Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 85 pkt.

25.

Zdzisław Pietrucha Automobilklub Beskidzki Polski Fiat 126p

80 pkt.

26. Bogumił Kut Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 78 pkt.
27. Małgorzata Mądrzejewska Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 76 pkt.
28. Włodzimierz Pawluczuk Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 74 pkt.
29. Andrzej Martynkin Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 73 pkt.
30. Robert Kępka Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 72 pkt.
31. Piotr Karasiewicz Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 71 pkt.
32. Andrzej Podsiadło Automobilklub Kielecki Polski Fiat 126p 71 pkt.
33. Krystyna Maliszewska Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 70 pkt.
34. Krzysztof Witt Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 57 pkt.
35. Marek Szymczyk Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 46 pkt.
36. Mariusz Haag Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 45 pkt.
37. Leszek Chlebiński Automobilklub Lubelski Polski Fiat 126p 37 pkt.
38. Jerzy Dyszy Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 35 pkt.
39. Mariusz Pietrasiak Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 32 pkt.
40. Marian Jarczyński Automobilklub Kaliski Polski Fiat 126p 26 pkt.
41. Dariusz Kubiak Automobilklub Toruński Polski Fiat 126p 23 pkt.
42. Andrzej Kopczyński Automobilklub Łódzki Polski Fiat 126p 21 pkt.
43. Jan Cesarczyk Automobilklub Krośnieński Polski Fiat 126p 16 pkt.
 
Klasa 2:
1. Wojciech Smorawiński Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 192 pkt.
2. Antoni Skudło Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 182 pkt.
3. Dariusz Kinderman Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 179 pkt.
4. Krzysztof Caputa FSM Bielsko-Biała Polski Fiat 126p 170 pkt.
5. Jacek Chojnacki Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 162 pkt.
6. Jarosław Koziczak Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 159 pkt.
7. Piotr Rakowski Automobilklub Cieszyński Polski Fiat 126p 145 pkt.
8. Klaudiusz Rak Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 143 pkt.
9. Zbigniew Czarnocki Automobilklub Warszawski Polski Fiat 126p 142 pkt.
10. Andrzej Pięta Automobilklub Łódzki Polski Fiat 126p 134 pkt.
11. Piotr Kolasiński Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 126 pkt.
12. Leszek Grynhoff Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 124 pkt.
13. Andrzej Polkowski Automobilklub Lubelski Polski Fiat 126p 118 pkt.
14. Kazimierz Krawczyk Automobilklub Zielonogórski Polski Fiat 126p 117 pkt.
15. Wojciech Ryszewski Automobilklub Włocławski Polski Fiat 126p 107 pkt.
16. Waldemar Mrówczyński Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 99 pkt.
17. Tadeusz Kotas Automobilklub Cieszyński Polski Fiat 126p 93 pkt.
18. Ireneusz Trzeszczkowski Automobilklub Toruński Polski Fiat 126p 89 pkt.
19. Zbigniew Salwiński Automobilklub Morski Polski Fiat 126p 83 pkt.
20. Jerzy Wierzbołowski Automobilklub Dolnośląski Polski Fiat 126p 78 pkt.
21. Robert Herba Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 73 pkt.
22. Giuseppe Santolla Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 61 pkt.
23. Stanisław Dawid Automobilklub Częstochowski Polski Fiat 126p 39 pkt.
24. Jacek Marcinkiewicz Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 39 pkt.
25. Tadeusz Suchoń Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 37 pkt.
26. Wiesław Witek Automobilklub Lubelski Polski Fiat 126p 33 pkt.
27. Zygmunt Olton Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 31 pkt.
28. Tomasz Jaskłowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 29 pkt.
29. Janusz Podleśny Automobilklub Lubelski Polski Fiat 126p 28 pkt.
30. Piotr Sopa Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 27 pkt.
31. Tadeusz Kruk Automobilklub Świętokrzyski Polski Fiat 126p 24 pkt.
32. Włodzimierz Pawluczuk Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 24 pkt.
33. Marek Greszta Automobilklub Dolnośląski Polski Fiat 126p 23 pkt.
34. Tadeusz Późniak KS Maraton Warszawa Polski Fiat 126p 22 pkt.
 
Klasa 3:
1. Włodzimierz Krukowski Automobilklub Kielecki   200 pkt.
2. Tomasz Barański Automobilklub Łódzki   188 pkt.
3. Zbigniew Szwagierczak Automobilklub Wielkopolski   167 pkt.
4. Tadeusz Bryczek Automobilklub Beskidzki   165 pkt.
5. Piotr Polak Automobilklub Beskidzki   161 pkt.
6. Leszek Witoszek Automobilklub Cieszyński   144 pkt.
7. Adam Michalski Automobilklub Warszawski   141 pkt.
8. Marian Graczyk Automobilklub Krakowski   124 pkt.
9. Michał Adamski Automobilklub Łódzki   121 pkt.
10. Zbigniew Zapędowski Automobilklub Łódzki   114 pkt.
11. Wojciech Ryszewski Automobilklub Włocławski   106 pkt.
12. Andrzej Polkowski Automobilklub Lubelski   99 pkt.
13. Włodzimierz Pawluczuk Autoklub Rzemieślnik Warszawa   81 pkt.
14. Marian Czapka Automobilklub Cieszyński   76 pkt.
15. Andrzej Stachurski Automobilklub Lubelski   73 pkt.
16. Andrzej Grabowski Automobilklub Morski   69 pkt.
17. Ireneusz Trzeszczkowski Automobilklub Toruński   68 pkt.
18. Janusz Podleśny Automobilklub Lubelski   65 pkt.
19. Tomasz Jaskłowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   63 pkt.
20. Andrzej Kowalski Automobilklub Krakowski   62 pkt.
21. Jacek Niglus Automobilklub Śląski   62 pkt.
22. Iwona Mianowska Automobilklub Krakowski   59 pkt.
23. Adam Sowa Autoklub Rzemieślnik Warszawa   46 pkt.
24. Wojciech Urbański Automobilklub Śląski   38 pkt.
25. Robert Herba Automobilklub Śląski   37 pkt.
26. Stanisław Dawid Automobilklub Częstochowski   37 pkt.
27. Marek Gątkowski Automobilklub Szczeciński   36 pkt.
28. Piotr Sopa Automobilklub Wielkopolski   35 pkt.
29. Krzysztof Winkowski Automobilklub Warszawski   34 pkt.
30. Giuseppe Santolla Autoklub Rzemieślnik Warszawa   32 pkt.
31. Tadeusz Kotas Automobilklub Cieszyński   32 pkt.
32. Michał Andrzejewski Automobilklub Szczeciński   31 pkt.
33. Mirosław Świejkowski Automobilklub Toruński   30 pkt.
34. Tadeusz Późniak KS Maraton Warszawa   29 pkt.
 
Klasa 4:
1. Adam Polak Automobilklub Warszawski   196 pkt.
2. Piotr Nowicki Automobilklub Wielkopolski   178 pkt.
3. Krzysztof Godwod Autoklub Rzemieślnik Warszawa   170 pkt.
4. Sławomir Sarnowski Automobilklub Wielkopolski   160 pkt.
5. Andrzej Bajuk Automobilklub Włocławski   155 pkt.
6. Henryk Mandera Automobilklub Śląski   141 pkt.
7. Marek Kozłowski Automobilklub Lubelski   124 pkt.
8. Henryk Kurowski Automobilklub Toruński   110 pkt.
9. Jerzy Dyszy Autoklub Rzemieślnik Warszawa   82 pkt.
10. Ryszard Piątek Automobilklub Wielkopolski   40 pkt.
11. Zbigniew Janiec Automobilklub Piotrkowski   40 pkt.
12. Piotr Skoczyński Automobilklub Toruński   39 pkt.
13. Andrzej Kutelski Automobilklub Szczeciński   38 pkt.
14. Wojciech Maziarczyk Autoklub Rzemieślnik Warszawa   38 pkt.
15. Czesław Trzeszczkowski Automobilklub Toruński   38 pkt.
 
Klasa 5:
1. Edward Kinderman Automobilklub Śląski Prototyp-Fiat; Polonez Prototyp 180 pkt.
2. Maciej Bogusławski Autoklub Rzemieślnik Warszawa MB-03 146 pkt.
3. Adam Polak Automobilklub Warszawski   139 pkt.
4. Wojciech Maziarczyk Autoklub Rzemieślnik Warszawa   124 pkt.
5. Piotr Nowicki Automobilklub Wielkopolski   122 pkt.
6. Władysław Starkowski Automobilklub Dolnośląski   119 pkt.
7. Andrzej Wodziński Autoklub Rzemieślnik Warszawa   89 pkt.
8. Andrzej Mielcarek Automobilklub Wielkopolski Volkswagen 50 pkt.
9. Andrzej Kleina AMK Drwęca Ostróda   46 pkt.
10. Marek Kozłowski Automobilklub Lubelski   41 pkt.
11. Jerzy Dyszy Autoklub Rzemieślnik Warszawa   41 pkt.
12. Krzysztof Godwod Autoklub Rzemieślnik Warszawa   40 pkt.
13. Czesław Trzeszczkowski Automobilklub Toruński   38 pkt.
 
Klasa 6:
1. Stefan Banaszak Automobilklub Szczeciński Promot 83 192 pkt.
2. Jerzy Mazur Automobilklub Dolnośląski MTX 1-06 189 pkt.
3. Andrzej Wojciechowski Automobilklub Śląski Promot 170 pkt.
4. Józef Kiełbania Automobilklub Świętokrzyski MTX 1-06 160 pkt.
5. Tomasz Szczęsny Automobilklub Warszawski Promot 150 pkt.
6. Lech Wojciechowski Automobilklub Kaliski Promot 147 pkt.
7. Ryszard Plucha Automobilklub Warszawski Promot 81 132 pkt.
8. Marek Obarski Automobilklub Wielkopolski Promot 79 130 pkt.
9. Tomasz Jeromin Automobilklub Świętokrzyski Promot 79 126 pkt.
10. Robert Gajór Automobilklub Morski Promot 76 119 pkt.
11. Jacek Szmidt Automobilklub Toruński MTX 1-06 111 pkt.
12. Piotr Górecki Automobilklub Morski Promot 77 106 pkt.
13. Piotr Lenartowicz Automobilklub Świętokrzyski Promot 79 101 pkt.
14. Józef Gutmacher Automobilklub Śląski MTX 1-03 95 pkt.
15. Marek Oryński Automobilklub Krakowski Promot 77 92 pkt.
16. Grzegorz Kamiński Automobilklub Toruński Promot 82 90 pkt.
17. Zbigniew Pokorski Automobilklub Świętokrzyski Promot 76 87 pkt.
18. Piotr Zaleski Automobilklub Morski Promot 84 pkt.
19. Artur Skwarzyński Autoklub Rzemieślnik Warszawa Promot 82 80 pkt.
20. Mariusz Podkalicki Automobilklub Szczeciński Promot 76 74 pkt.
21. Tomasz Sikora Automobilklub Kielecki Promot 82 70 pkt.
22. Hieronim Kochański Automobilklub Warszawski   69 pkt.
23. Ryszard Zygmunt Automobilklub Morski Promot 82 69 pkt.
24. Witold Witkowski Automobilklub Szczeciński MTX 1-03 66 pkt.
25. Jerzy Mentel Automobilklub Śląski   57 pkt.
26. Stanisław Fiedor Automobilklub Krakowski   56 pkt.
27. Andrzej Kuchta Automobilklub Świętokrzyski Promot 69 53 pkt.
28. Dariusz Nowaczyński Automobilklub Wielkopolski Promot 77 39 pkt.
29. Janusz Orłowski Automobilklub Szczeciński   39 pkt.
30. Eugeniusz Zarzycki Autoklub Rzemieślnik Warszawa Promot 81 38 pkt.
31. Andrzej Sumara Automobilklub Morski MTX 1-03 30 pkt.
32. Romuald Chałas Automobilklub Warszawski   29 pkt.
33. Piotr Śnieg Automobilklub Śląski   28 pkt.
34. Tomasz Osterloff Automobilklub Toruński Promot 75 26 pkt.
35. Andrzej Krzywda Automobilklub Śląski Promot 76 26 pkt.
36. Marek Głowacki Automobilklub Szczeciński MTX 1-03 25 pkt.
 
Klasa 7:
1. Eugeniusz Zarzycki Autoklub Rzemieślnik Warszawa Promot 81 184 pkt.
2. Tomasz Sikora Automobilklub Kielecki Promot 82 175 pkt.
3. Artur Skwarzyński Autoklub Rzemieślnik Warszawa Promot 82 173 pkt.
4. Marek Oryński Automobilklub Krakowski Promot 77 154 pkt.
5. Bogdan Pawlak Automobilklub Warszawski Promot 81 151 pkt.
6. Dariusz Nowaczyński Automobilklub Wielkopolski Promot 77 143 pkt.
7. Janusz Orłowski Automobilklub Szczeciński   139 pkt.
8. Tomasz Osterloff Automobilklub Toruński Promot 75 138 pkt.
9. Krzysztof Kotowicz Automobilklub Wielkopolski Promot 74 135 pkt.
10. Artur Makowski Automobilklub Kielecki Promot 76 135 pkt.
11. Mariusz Podkalicki Automobilklub Szczeciński Promot 76 134 pkt.
12. Janusz Staszewski Automobilklub Wielkopolski Promot 75 128 pkt.
13. Grzegorz Kamiński Automobilklub Toruński Promot 82 127 pkt.
14. Piotr Górecki Automobilklub Morski Promot 77 119 pkt.
15. Jarosław Podsiadło Automobilklub Kielecki Promot 75 107 pkt.
16. Marek Bogusz Automobilklub Kaliski Promot 77 100 pkt.
17. Kazimierz Sołtowski Automobilklub Szczeciński Promot 82 99 pkt.
18. Ryszard Zygmunt Automobilklub Morski Promot 82 80 pkt.
19. Eugeniusz Kulawik Automobilklub Śląski   77 pkt.
20. Robert Gajór Automobilklub Morski Promot 76 67 pkt.
21. Wojciech Skowroński Automobilklub Toruński   64 pkt.
22. Andrzej Krzywda Automobilklub Śląski Promot 76 32 pkt.
23. Mirosław Kłoda Automobilklub Kielecki Promot 76 29 pkt.
 
Klasyfikacja zespołowa:
1. Automobilklub Warszawski 577 pkt.

2.

Automobilklub Wielkopolski 550 pkt.
3. Autoklub Rzemieślnik Warszawa 550 pkt.
4. Automobilklub Śląski 547 pkt.

5.

Automobilklub Kielecki 513 pkt.
6. Automobilklub Szczeciński 495 pkt.
7. Automobilklub Łódzki 482 pkt.
8. Automobilklub Toruński 453 pkt.
9. Automobilklub Morski 446 pkt.
10. Automobilklub Dolnośląski 398 pkt.
11. Automobilklub Cieszyński 395 pkt.
12. Automobilklub Lubelski 350 pkt.
13. Automobilklub Krakowski 262 pkt.
14. Automobilklub Beskidzki 172 pkt.
15. BKM Bielsko-Biała 97 pkt.
 
Pogrubioną czcionką wyróżniono zdobywców tytułów Mistrzów i Wicemistrzów Polski.

Podział samochodów na grupy według regulaminów FIA:
- Grupa N - Samochody turystyczne wyprodukowane w ilości co najmniej 5000 egzemplarzy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Prawie całkowity zakaz przeróbek mających na celu poprawienie osiągów samochodu.
- Grupa A - Samochody turystyczne wyprodukowane w ilości co najmniej 5000 egzemplarzy w ciągu kolejnych 12 miesięcy z dużą ilością możliwych przeróbek polepszających osiągi pojazdu.
- Grupa B - Samochody GT wyprodukowane w ilości co najmniej 200 egzemplarzy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Dopuszczalne takie same przeróbki jak dla wozów grupy A.
- Grupa C - Samochody sportowe napędzane silnikami pochodzącymi z pojazdów homologowanych w gr. A lub B o zakrytych, dwudrzwiowych nadwoziach.
- Grupa E - Samochody wyścigowe formuły wolnej i formuł narodowych (w WSMP Formuła Polonia i Formuła Easter).

Samochody startujące w WSMP były podzielone na klasy:
- Klasa 1 - klasa markowa Polski Fiat 126p do 650 cm3 grupy N
- Klasa 2 - klasa markowa Polski Fiat 126p do 650 cm3 grupy A
- Klasa 3 - samochody do 700 cm3 grupy A
- Klasa 4 - samochody Polski Fiat 125p 1500, FSO 1500 i Polonez 1500 grupy A, oraz samochody produkcji krajów socjalistycznych grupy A do 1300 cm3
- Klasa 5 - samochody grup A, B i C do 2500 cm3 oraz prototypy krajowe o zamkniętym lub otwartym nadwoziu do 2000 cm3
- Klasa 6 - Formuła Easter - samochody wyścigowe napędzane silnikami z samochodów produkowanych w krajach socjalistycznych do 1300 cm3 i homologowanymi w gr. N lub A
- Klasa 7 - Formuła Polonia - samochody wyścigowe napędzane silnikami Polskiego Fiata 125p 1300 cm3. Skrzynia biegów musiała pochodzić z Dacii lub Zaporożca.


Źródła:
- Motor 1985
- Przegląd Sportowy 1985
- Informator sportowo-turystyczny Polskiego Związku Motorowego 1986
- "Polskie samochody wyścigowe" - Robert Steć
- Materiały: Grzegorz Chyła, Romuald Chałas


<< WSMP 1984] [Strona główna] [Wyścigi] [WSMP 1986 >>