<< WSMP 1989] [Strona główna] [Wyścigi] [WSMP 1991 >>


Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski 1990

5-6.05.1990 1 eliminacja WSMP Poznań
18-20.05.1990 2 eliminacja WSMP Poznań
23-24.06.1990 3 eliminacja WSMP Kielce
1-2.09.1990 4 eliminacja WSMP Toruń
15-16.09.1990 5 eliminacja WSMP Kielce
13-14.10.1990 6 eliminacja WSMP Poznań

Klasyfikacje Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski 1990

Klasa A1:

1

2

3

4

5

6

 
1. Wojciech Cołoszyński Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p   25 25 17 11 25 103
2. Tomasz Krukowski Automobilklub Kielecki Polski Fiat 126p 9   20 20 25 13 87
3. Andrzej Węglarz Automobilklub Stalowa Wola Polski Fiat 126p 20 20 13 15   15 83
4. Adam Tuszyński Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 7 13 17 25   20 82
5. Antoni Skudło Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 25 15 11 11 20 (9) 82
6. Zbigniew Czarnocki Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 13   15 13 15 17 73
7. Mariusz Stelmach Automobilklub Stalowa Wola Polski Fiat 126p   17     17 11 45
8. Waldemar Mrówczyński Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 17   8   13   38
9. Sławomir Kuran AP Warszawa Polski Fiat 126p 15 11 7       33
10. Piotr Bednarek Automobilklub Piotrkowski Polski Fiat 126p   7 9 8   7 31
11. Tomasz Kraussyk KAM Łódź Polski Fiat 126p   5 5 7 7 6 30
12. Krzysztof Gawroński Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p   9 6 9 5   29
13. Wojciech Jankowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 11 3       8 22
14. Michał Gil Automobilklub Kielecki Polski Fiat 126p   6 4 4 6   20
15. Grzegorz Tyras Automobilklub Częstochowski Polski Fiat 126p 6 2   6   5 19
16. Tomasz Dąbrowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p   4 1 3 4 2 14
17. Marek Troszyński Automobilklub Łódzki Polski Fiat 126p 8     5     13
18. Dariusz Stróżyk Automobilklub Kielecki Polski Fiat 126p       2 8   10
19. Andrzej Kopczyński KAM Łódź Polski Fiat 126p 4   2     4 10
20. Jarosław Hercog Automobilklub Częstochowski Polski Fiat 126p   1 3   3 3 10
21. Jerzy Dryja Automobilklub Stalowa Wola Polski Fiat 126p         9   9
22. Wojciech Śmiechowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p   8         8
23. Jacek Krzepkowski AP Warszawa Polski Fiat 126p 5           5
24. Waldemar Perczyński Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 3           3
25. Piotr Nartowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 2         1 3
26. Zygmunt Zając Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p         2   2
27. Stefan Chmielecki Automobilklub Łódzki Polski Fiat 126p 1           1
28. Piotr Kaźmierczak Automobilklub Krakowski Polski Fiat 126p         1   1
 
Klasa A2:

1

2

3

4

5

6

 
1. Henryk Mandera Automobilklub Wielkopolski Suzuki Swift GTI 20 (20) 25 25 25 25 120
2. Tomasz Jaskłowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa Łada 2105; Suzuki Swift GTI     20 20 20 20 80
3. Stanisław Fiedor Autoklub Rzemieślnik Warszawa Łada 2105 MTX 8 15 (7) 17 15 13 68
4. Grzegorz Baran Autoklub Rzemieślnik Warszawa Łada 2105 MTX 13 17     17 17 64
5. Andrzej Ptak Automobilklub Szczeciński Łada 2105 MTX   13 11 11 11 15 61
6. Piotr Kozłowiecki Automobilklub Karkonoski Suzuki Swift GTI 25 25         50
7. Zygmunt Stanek AP Warszawa   9   13 15   11 48
8. Czesław Trzeszczkowski Automobilklub Toruński FSO 1600 15   17   13   45
9. Krzysztof Godwod Autoklub Rzemieślnik Warszawa       15 13     28
10. Piotr Nowicki Automobilklub Wielkopolski FSO 1600 17           17
11. Piotr Skoczyński Automobilklub Toruński   11           11
12. Michał Gil Automobilklub Kielecki   7           7
 
Klasa C3:

1

2

3

4

5

6

 
1. Zbigniew Szwagierczak Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p-Honda 25 (20) 25 25 25 25 125
2. Paweł Piotrowski Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p-Honda 17 15 17 17   17 83
3. Leszek Grynhoff Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p-Honda 20 17 20     20 77
4. Jacek Chojnacki Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p-Honda 15 (11) 15 15 17 13 75
5. Marek Zawadzki Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p-Honda       20 20   40
6. Tomasz Krukowski Automobilklub Kielecki Polski Fiat 126p 13 13 13       39
7. Wojciech Urbański Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p   8 11     15 34
8. Roman Mokiejewski Automobilklub Dolnośląski Polski Fiat 126p   7 9   15   31
9. Krzysztof Skotarek AP Warszawa Polski Fiat 126p   9 8 13     30
10. Zbigniew Bryzek Automobilklub Łódzki Polski Fiat 126p-Zastava   25         25
11. Wojciech Ryszewski Automobilklub Włocławski   11     11     22
12. Waldemar Perczyński Automobilklub Wielkopolski             11 11
 
Klasa C4:

1

2

3

4

5

6

 
1. Wojciech Smorawiński Automobilklub Wielkopolski BMW M3 25 25 25 25 25   125
2. Jerzy Wierzbołowski Automobilklub Dolnośląski Volkswagen Golf GTI 16V; Lancia Delta HF Integrale 17 11   17 17 20 82
3. Jarosław Koziczak Automobilklub Wielkopolski Renault 5 Alpine 15 15 15 13 (8) 13 71
4. Tadeusz Kudłaty Automobilklub Dolnośląski Alfa Romeo 75 Turbo     20   20 25 65
5. Mirosław Świejkowski Automobilklub Toruński Łada 2105   13 11 11 13 17 65
6. Tadeusz Betlej Automobilklub Krakowski   13   13 15 11   52
7. Tadeusz Myszkier Automobilklub Morski Fiat 131 Mirafiori   20   20   11 51
8. Edward Kinderman Automobilklub Śląski EK 85; Lancia Delta HF Integrale 20   17       37
9. Zygmunt Konieczek Automobilklub Morski           9 15 24
10. Andrzej Mielcarek Automobilklub Wielkopolski     17         17
11. Andrzej Chojnacki Autoklub Rzemieślnik Warszawa           15   15
 
Klasa E5:

1

2

3

4

5

6

 
1. Mariusz Podkalicki Automobilklub Szczeciński Promot 85 20   25 25 13 17 100
2. Jacek Szmidt Automobilklub Toruński MTX 1-06 13 20 9   25 25 92
3. Krzysztof Wodziński Autoklub Rzemieślnik Warszawa Promot 85   13 20 20 17 20 90
4. Kazimierz Sołtowski Automobilklub Szczeciński Promot 85 25 25   8 20   78
5. Andrzej Wodziński Autoklub Rzemieślnik Warszawa Promot 85     13 13 15 9 50
6. Tytus Tuszyński Autoklub Rzemieślnik Warszawa Estonia 20     15 11 11   37
7. Andrzej Grabowski Automobilklub Morski     11 11 9   5 36
8. Piotr Górecki Automobilklub Morski Promot 85 17 17         34
9. Tomasz Jeromin Automobilklub Świętokrzyski MTX 1-06   15   17     32
10. Jarosław Podsiadło Automobilklub Kielecki     9     8 15 32
11. Rafał Podolski Automobilklub Krakowski       7 15 6   28
12. Wojciech Długołęcki AP Warszawa   6 7 6   3 6 28
13. Jerzy Fontański Automobilklub Częstochowski   5 8 8 5     26
14. Janusz Sączyński Automobilklub Morski         7   13 20
15. Kazimierz Brach Automobilklub Morski     5     2 11 18
16. Piotr Lenartowicz Automobilklub Świętokrzyski Promot 79     17       17
17. Władysław Starkowski Automobilklub Dolnośląski       5 4 4 4 17
18. Artur Skwarzyński Autoklub Rzemieślnik Warszawa Promot 85 15           15
19. Robert Gajór Automobilklub Morski         6 9   15
20. Marek Nowak Autoklub Rzemieślnik Warszawa           7 7 14
21. Witold Witkowski Automobilklub Szczeciński   9     3     12
22. Bohdan Leśniak Autoklub Rzemieślnik Warszawa   11           11
23. Marek Głowacki Automobilklub Szczeciński   8     2     10
24. Marek Kusiak Automobilklub Śląski Estonia 21           8 8
25. Tadeusz Kłosowski Automobilklub Morski   7           7
26. Przemysław Walknowski Automobilklub Szczeciński     6         6
27. Adam Sowa Autoklub Rzemieślnik Warszawa           5   5
28. Bogdan Walknowski Automobilklub Szczeciński     4         4
 
Klasa E6:

1

2

3

4

5

6

 
1. Artur Skwarzyński Autoklub Rzemieślnik Warszawa Estonia 21 25 25 25 20 25   120
2. Andrzej Godula Automobilklub Krakowski Promot 85 20 20 20 25 13   98
3. Bogdan Pawlak AP Warszawa Promot 79   9 15   20 25 69
4. Krzysztof Wodziński Autoklub Rzemieślnik Warszawa Promot 85 11 13 13 13 17   67
5. Bohdan Leśniak Autoklub Rzemieślnik Warszawa Promot 83 9 15 8 17     49
6. Andrzej Fontański Automobilklub Częstochowski     17 7 15     39
7. Mariusz Podkalicki Automobilklub Szczeciński Promot 85 15         15 30
8. Grzegorz Kamiński Automobilklub Toruński Promot 85 17       9   26
9. Andrzej Wodziński Autoklub Rzemieślnik Warszawa         7 11 8 26
10. Adam Sowa Autoklub Rzemieślnik Warszawa         8   17 25
11. Janusz Sączyński Automobilklub Morski       9     13 22
12. Jacek Szmidt Automobilklub Toruński             20 20
13. Andrzej Wojciechowski Automobilklub Śląski Promot 85     17       17
14. Witold Witkowski Automobilklub Szczeciński   8         9 17
15. Andrzej Podsiadło Automobilklub Kielecki           15   15
16. Eugeniusz Zarzycki Autoklub Rzemieślnik Warszawa   13           13
17. Józef Gutmacher Automobilklub Szczeciński     11         11
17. Piotr Lenartowicz Automobilklub Świętokrzyski       11       11
17. Ireneusz Trzeszczkowski Automobilklub Toruński         11     11
17. Kazimierz Brach Automobilklub Morski             11 11
21. Robert Gajór Automobilklub Morski         9     9
22. Rafał Podolski Automobilklub Krakowski           8   8
23. Marek Nowak Autoklub Rzemieślnik Warszawa             7 7
24. Ryszard Plucha AP Warszawa       6       6
 
Puchar Polski (klasyfikacja zespołów sponsorskich):

1

2

3

4

5

6

 
1. Texas Racing Team 63 58       74 195
2. Tradimex Warszawa       55     55
3. ASO Fiat Kraków     27       27
 
Klasyfikacja klubowa:

1

2

3

4

5

6

 
1. Automobilklub Wielkopolski 70 (65) 75 75 75 70 365
2. Autoklub Rzemieślnik Warszawa (55) 67 70 65 65 65 332
3. Automobilklub Toruński 45 33 37 (22) 51 62 228
4. Automobilklub Szczeciński   49 36 44 44 47 220
5. Automobilklub Krakowski 33   40 55 32   160
6. AP Warszawa 30   36 28 23 42 159
7. Automobilklub Śląski 45 23 45     32 145
8. Automobilklub Kielecki   28 37 26     91
9. Automobilklub Stalowa Wola   37       26 63
 
Pogrubioną czcionką wyróżniono zdobywców tytułów Mistrzów i Wicemistrzów Polski.

Podział samochodów na grupy według regulaminów FIA:
- Grupa A - Samochody turystyczne wyprodukowane w ilości co najmniej 5000 egzemplarzy w ciągu kolejnych 12 miesięcy z dużą ilością możliwych przeróbek polepszających osiągi pojazdu.
- Grupa B - Samochody GT wyprodukowane w ilości co najmniej 200 egzemplarzy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Dopuszczalne takie same przeróbki jak dla wozów grupy A.
- Grupa C - Prototypy sportowe napędzane silnikami pochodzącymi z pojazdów homologowanych w gr. A lub B o zakrytych, dwudrzwiowych nadwoziach.
- Grupa E - Samochody wyścigowe formuły wolnej i formuł narodowych (w WSMP Formuła Easter i Formuła Mondial).

Samochody startujące w WSMP były podzielone na klasy:
- Klasa A1 - samochody Polski Fiat 126p grupy A
- Klasa A2 - samochody grupy A do 1300 cm3 produkowane w krajach socjalistycznych oraz FSO 1600 i Polonez 1600 grupy A
- Klasa C3 - prototypy do 750 cm3
- Klasa C4 - protypy bez ograniczenia pojemności silnika
- Klasa E5 - Formuła Easter - samochody wyścigowe napędzane silnikami FSO, Skody lub Łady do 1300 cm3
- Klasa E6 - Formuła Mondial - samochody wyścigowe napędzane silnikami do 1600 cm3.

Pojazdy klas A1, C3 i E5 mogły startować w drugim wyścigu swojej grupy.

System punktacji w WSMP:
We wszystkich klasach kierowcom przyznawano punkty za pierwszych 15 miejsc według systemu: 25-20-17-15-13-11-9-8-7-6-5-4-3-2-1.
Zawodnikom i zespołom do końcowej punktacji zaliczano 5 najlepszych wyników.


Źródła:
- Sport 1990
- Motor 1990
- Auto Kram 1990
- Materiały: Grzegorz Chyła


<< WSMP 1989] [Strona główna] [Wyścigi] [WSMP 1991 >>