<< GSMP 1990] [Strona główna] [Wyścigi górskie] [GSMP 1992 >>


Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski 1991

27-28.04.1991 1 eliminacja GSMP Góra św. Anny
4-5.05.1991 2 elimnacja GSMP 5. Karkonoski Wyścig Górski
1-2.06.1991 3 eliminacja GSMP 12. Bieszczadzki Wyścig Górski
20-21.07.1991 4 eliminacja GSMP Podkarpacki Wyścig Górski
24-25.08.1991 5 eliminacja GSMP Kolbudy
14-15.09.1991 6 eliminacja GSMP Jodłownik - Przełęcz Woliborska

Klasyfikacje Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski 1991

Klasyfikacja generalna: 1 2 3 4 5 6  
1. Andrzej Godula Automobilklub Krakowski Estonia 21; Promot 85 20 20 20 20 - 20 100
2. Rafał Podolski Automobilklub Krakowski Promot 79 10 - 12 15 15 0 52
3. Stanislav Morovich Autoklub Rzemieślnik Warszawa Lola 410 / 2 15 4 15 - 4 12 50
4. Błażej Krupa OKS Stomil Olsztyn Ford Sierra RS 500 Cosworth 12 15 0 - 3 15 45
5. Wojciech Smorawiński Automobilklub Wielkopolski BMW M3 - - - 12 10 10 32
6. Henryk Mandera Automobilklub Wielkopolski Suzuki Swift GTi 6 10 8 2 0 0 26
7. Krzysztof Adamski Automobilklub Krakowski Skoda 120-Ford - 2 10 10 0 0 22
8. Artur Skwarzyński Autoklub Rzemieślnik Warszawa Estonia 25 - - - - 20 - 20
9. Ryszard Plucha AP Warszawa Promot 81 8 8 - - 0 - 16
9. Zbigniew Szwagierczak Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p-Honda 4 6 2 0 0 4 16
11. Roman Wrona Automobilklub Rzeszowski Renault 5 Turbo - - - 6 0 8 14
12. Marek Kusiak Automobilklub Śląski Estonia 22; Suzuki Swift GTi - 12 - - - 0 12
12. Andrzej Koper Autoklub Rzemieślnik Warszawa Volkswagen Golf GTi 16V - - - - 12 - 12
14. Andrzej Mielcarek Automobilklub Wielkopolski Volkswagen Scirocco 0 - - 8 1 0 9
14. Andrzej Białowąs Automobilklub Śląski Volkswagen Golf GTi 2 - 4 0 - 3 9
16. Tadeusz Myszkier Automobilklub Morski Fiat 131 Mirafiori - - - - 8 - 8
17. Marek Zawadzki Autoklub Rzemieślnik Warszawa BMW 623 CSi; Suzuki Swift GTi 0 0 3 4 0 0 7
18. Antoni Bonczek Automobilklub Opolski Ford Fiesta - - 0 0 0 6 6
18. Jerzy Fontański Automobilklub Częstochowski Estonia 21 - - 6 - - - 6
18. Janusz Sączyński Automobilklub Morski Promot 85 - - - - 6 - 6
21. Piotr Cekiera Automobilklub Krakowski Honda Civic 1 1 0 1 0 1 4
22. Piotr Kozłowiecki Automobilklub Karkonoski   - 3 - - - - 3
22. Andrzej Kleina OKS Stomil Olsztyn Mazda 323 GTX 3 - - - 0 - 3
22. Tadeusz Betlej Automobilklub Krakowski Toyota Celica - - 0 3 0 - 3
22. Andrzej Fontański Automobilklub Częstochowski Promot 79 - - 1 - - 2 3
26. Zygmunt Konieczek Automobilklub Morski Mazda RX7 - - - - 2 - 2
 
Klasa E2: 1 2 3 4 5 6  
1. Andrzej Godula Automobilklub Krakowski Estonia 21; Promot 85 20 20 20 20 - 20 100
2. Stanislav Morovich Autoklub Rzemieślnik Warszawa Lola 410 / 2 15 12 15 - 12 15 69
3. Ryszard Plucha AP Warszawa Promot 81 12 15 - - 10 - 37
4. Artur Skwarzyński Autoklub Rzemieślnik Warszawa Estonia 25 - - - - 20 - 20
5. Janusz Sączyński Automobilklub Morski Promot 85 - - - - 15 - 15
6. Mirosław Włosak Automobilklub Krakowski   - - - - - 12 12
 
Klasa E1: 1 2 3 4 5 6  
1. Rafał Podolski Automobilklub Krakowski Promot 79 20 - 20 20 20 - 80
2. Andrzej Fontański Automobilklub Częstochowski Promot 79 - - 12 - - 20 32
3. Marek Kusiak Automobilklub Śląski Estonia 22 - 20 - - - - 20
4. Piotr Kaźmierczak Automobilklub Krakowski Estonia 21 - - - - - 15 15
4. Wojciech Bełtowski Automobilklub Krakowski   - - - 15 - - 15
4. Jerzy Fontański Automobilklub Częstochowski Estonia 21 - - 15 - - - 15
7. Marek Nowak Autoklub Rzemieślnik Warszawa   - - - 12 - - 12
 
Klasa H3: 1 2 3 4 5 6  
1. Krzysztof Adamski Automobilklub Krakowski Skoda 120-Ford - 20 20 15 10 12 77

2.

Józef Kus Automobilklub Krakowski Porsche 20 12 12 10 (3) 8 62
3. Wojciech Smorawiński Automobilklub Wielkopolski BMW M3 - - - 20 20 20 60
4. Marek Tulej Automobilklub Krakowski   - 15 15 - 6 10 46
5. Janusz Obrocki Automobilklub Dolnośląski   15 10 - - - - 25
6. Tadeusz Betlej Automobilklub Krakowski Toyota Celica - - - 12 8 - 20
7. Tadeusz Myszkier Automobilklub Morski Fiat 131 Mirafiori - - - - 15 - 15
7. Cezary Fuchs Automobilklub Dolnośląski   - - - - - 15 15
9. Zygmunt Konieczek Automobilklub Morski Mazda RX7 - - - - 12 - 12
9. Michał Mnich Automobilklub Cieszyński   12 - - - - - 12
11. Zygmunt Stanek AP Warszawa   - - - - 4 - 4
 

Klasa H2:

1 2 3 4 5 6  
1. Andrzej Mielcarek Automobilklub Wielkopolski Volkswagen Scirocco 0 - - 20 20 15 55
2. Andrzej Derczyński Automobilklub Częstochowski   - - 20 12 10 6 48
3. Jarosław Koziczak Automobilklub Wielkopolski   - - - 15 12 10 37
4. Antoni Bonczek Automobilklub Opolski Ford Fiesta - - - - 15 20 35
5. Sebastian Mielcarek Automobilklub Wielkopolski Honda Civic - - - - - 12 12
6. Leszek Grynhoff Automobilklub Wielkopolski   - - - - - 8 8
 
Klasa H1: 1 2 3 4 5 6  
1. Zbigniew Szwagierczak Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p-Honda 20 20 20 20 20 (20) 100

2.

Piotr Nartowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   - - 15 15 - 12 42
3. Krzysztof Gawroński Autoklub Rzemieślnik Warszawa   - - - - 15 15 30
4. Maciej Kaczmarek Automobilklub Wielkopolski   - - - - 12 - 12
5. Seweryn Jankowski Automobilklub Wielkopolski   - - - - - 10 10
5. Rajmund Wiśniewski Automobilklub Wielkopolski   - - - - 10 - 10
7. Andrzej Rutkowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   - - - - - 8 8
8. Grzegorz Lewek Automobilklub Wielkopolski   - - - - - 6 6
 
Klasa A3: 1 2 3 4 5 6  
1. Marek Zawadzki Autoklub Rzemieślnik Warszawa BMW 623 CSi 15 20 20 15 10 - 80

2.

Roman Wrona Automobilklub Rzeszowski Renault 5 Turbo - - - 20 15 20 55
3. Edward Kinderman Automobilklub Śląski Lancia Delta HF Integrale 20 - - - - - 20
3. Andrzej Koper Autoklub Rzemieślnik Warszawa Volkswagen Golf GTi 16V - - - - 20 - 20
5. Jerzy Dyszy Autoklub Rzemieślnik Warszawa   - - - - 12 - 12
5. Michał Mnich Automobilklub Cieszyński   - - - 12 - - 12
7. Zygmunt Stanek AP Warszawa   - - - 10 - - 10
8. Andrzej Kleina OKS Stomil Olsztyn   - - - - 8 - 8
 
Klasa A2: 1 2 3 4 5 6  
1. Henryk Mandera Automobilklub Wielkopolski Suzuki Swift GTi 20 20 20 20 20 (20) 100

2.

Krzysztof Gawlik Automobilklub Przemyski   15 12 (10) 12 12 12 63
3. Grzegorz Baran Autoklub Rzemieślnik Warszawa   - - 12 15 15 15 57
4. Stanisław Bazan Automobilklub Rzeszowski   - - 8 0 - 10 18
5. Zygmunt Zając Automobilklub Wielkopolski Honda Civic - - 15 - - - 15
5. Piotr Kozłowiecki Automobilklub Karkonoski   - 15 - - - - 15
7. Andrzej Derczyński Automobilklub Częstochowski   12 - - - - - 12
8. Henryk Krystoń Automobilklub Karkonoski   - 10 - - - - 10
 
Klasa A1: 1 2 3 4 5 6  
1. Antoni Skudło Quaker State Team - Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 20 20 15 (15) 20 20 95
2. Tomasz Dąbrowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 15 8 10 8 15 - 56
3. Tomasz Mikołajczyk Automobilklub Krakowski Polski Fiat 126p 3 - 12 20 12 - 47
4. Piotr Bednarek Rainbow Łódź Polski Fiat 126p - - 6 12 10 15 43
5. Andrzej Kopczyński Rainbow Łódź   8 12 2 0 6 10 38
6. Grzegorz Tyras Automobilklub Częstochowski   12 - 3 4 - 12 31
7. Jan Biegoń Stomil Dębica   6 15 4 0 4 0 29
8. Stanisław Domaradzki Automobilklub Dolnośląski   - 10 - 2 8 8 28
9. Wojciech Jankowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p - - 20 0 - - 20
10. Piotr Kobylakiewicz Automobilklub Krośnieński   10 - 0 6 - - 16
11. Piotr Kaźmierczak Automobilklub Krakowski   2 - - 10 - - 12
11. Jarosław Mas Automobilklub Krakowski   4 - 8 - - - 12
13. Józef Mikulski Automobilklub Cieszyński   1 - 0 3 - 6 10
 
Klasa N3: 1 2 3 4 5 6  
1. Błażej Krupa OKS Stomil Olsztyn Ford Sierra RS 500 Cosworth 20 20 0 - 20 20 80
2. Andrzej Białowąs Automobilklub Śląski Volkswagen Golf GTi 12 - 20 20 - 15 67
3. Edward Kinderman Automobilklub Śląski   - - 15 15 15 - 45
4. Wacław Barański Automobilklub Sudecki   - 15 - - - 12 27
5. Andrzej Kleina OKS Stomil Olsztyn Mazda 323 GTX 15 - - - - - 15
 
Klasa N2: 1 2 3 4 5 6  
1. Piotr Cekiera Automobilklub Krakowski Honda Civic 20 20 20 20 20 (20) 100
2. Zdzisław Brymora Automobilklub Częstochowski   15 15 8 15 15 - 68
3. Michał Sawka Automobilklub Częstochowski Suzuki Swift GTi 12 12 12 12 10 - 58
4. Zygmunt Stanek AP Warszawa   10 - 10 - - - 20
5. Marek Kusiak Automobilklub Śląski Suzuki Swift GTi - - - - - 15 15
5. Tadeusz Betlej Automobilklub Krakowski   - - 15 - - - 15
7. Zdzisław Ulkowski Automobilklub Morski   - - - - 12 - 12
7. Jarosław Hercog Automobilklub Częstochowski Suzuki Swift GTi - - - - - 12 12
9. Andrzej Buziuk Automobilklub Karkonoski   - 10 - - - - 10
9. Krzysztof Głuszczyński Automobilklub Krakowski   - - - 10 - - 10
9. Henryk Krystoń Automobilklub Karkonoski   - - - - - 10 10
 
Klasa N1: 1 2 3 4 5 6  
1. Andrzej Bobrowski Automobilklub Częstochowski Polski Fiat 126p 20 20 20 10 - 15 85

2.

Lech Wójcik Rainbow Łódź   - - 15 20 20 - 55
3. Jarosław Hercog Automobilklub Częstochowski   15 15 - - - - 30
4. Marek Czudek Automobilklub Śląski   - - - 12 - 12 24
5. Mikołaj Madej Rainbow Łódź Polski Fiat 126p - - - - - 20 20
6. Waldemar Ochal Stomil Dębica   - - - 15 - - 15
7. Cezary Klimek Automobilklub Częstochowski   - 12 - - - - 12
8. Andrzej Przysuszyński Rainbow Łódź   - - - - - 10 10
9. Zbigniew Natkański Automobilklub Dolnośląski   - - - - - 8 8
10. Stefan Chmielecki Rainbow Łódź   - - - - - 6 6
 
Międzynarodowy Puchar Polski (kierowcy zagraniczni): 1 2 3 4 5 6  
1. Aleksandr Miedwiedczenko (UA) Quaker State Team - STK Slawuticz Estonia 21 - 15 20 20 - - 55
1. Jurij Bombardierov (UA) STK Slawuticz Łada 2108 Samara 20 - 15 - - 20 55
3. Jurij Sierov (UA) STK Slawuticz Łada 2108 Samara - - 12 15 - 15 42
4. Rolf Koeppel (D) PRC M87-BMW - 20 - - - - 20
5. Aleksandr Panczenko (UA) AM Lwów   - - - - - 12 12
5. Zinowij Babiuk (UA)   - - - 12 - - 12
5. Jozsef Cserkuti (H) BMW M3 Sport Evo 7 - 12 - - - - 12
8. Peter Mozart (H) Ford Sierra RS 500 Cosworth - 10 - - - - 10
8. Gieorgij Szoloch (UA)   - - - 10 - - 10
10. Ivan Tyszczenko (UA)   - - - 8 - - 8
10. Bernhard Gassler (A) Opel Kadett GSi 16V - 8 - - - - 8
12. Ferdynand Gander (A) Honda Civic - 6 - - - - 6
13. Viktor Holianko (UA) AM Lwów   - 4 - - - - 4
 
Zespoły klubowe: 1 2 3 4 5 6  
1. Automobilklub Krakowski 60 60 60 60 - 55 295
2. Automobilklub Wielkopolski 40 (40) 55 60 60 60 275
3. Autoklub Rzemieślnik Warszawa 50 (40) 55 45 55 45 250
4. Automobilklub Częstochowski 50 - 55 - - - 105
5. Automobilklub Śląski 52 - 50 - - - 102
6. Automobilklub Morski - - - - 47 - 47
7. Automobilklub Karkonoski - 35 - - - - 35
 
Zespoły sponsorskie: 1 2 3 4 5 6  

1.

Fundacja Rozwoju Sportów Motorowych Kraków 44 - 52 60 - - 156
2. Nicromex SA 60 - - - - - 60
3. Quaker State Team - 55 - - - - 55
4. Ukraina - - - 45 - - 45
 

Pogrubioną czcionką wyróżniono zdobywców tytułów mistrzów i wicemistrzów Polski.


Podział samochodów na grupy według regulaminów FIA:
- Grupa E - Samochody formuł wyścigowych.
- Grupa H - Samochody nie homologowane, lub takie które utraciły homologację.
- Grupa A - Samochody turystyczne wyprodukowane w ilości co najmniej 5000 egzemplarzy w ciągu kolejnych 12 miesięcy z dużą ilością możliwych przeróbek polepszających osiągi pojazdu.
- Grupa N - Samochody turystyczne wyprodukowane w ilości co najmniej 5000 egzemplarzy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Prawie całkowity zakaz przeróbek mających na celu poprawienie osiągów samochodu.

Samochody startujące w GSMP podzielone były na klasy:
- klasa E3 -
Formuła Mondial - samochody wyścigowe z silnikami do 1600 cm3
- klasa E2 - Formuła Easter - samochody wyścigowe z silnikami do 1300 cm3
- klasa H3 - samochody gr. H powyżej 1600 cm3
- klasa H2 - samochody gr. H do 1600 cm3
- klasa H1 - samochody gr. H do 850 cm3
- klasa A3 - samochody gr. A powyżej 1600 cm3
- klasa A2 - samochody gr. A do 1600 cm3
- klasa A1 - samochody gr. A do 850 cm3
- klasa N3 - samochody gr. N powyżej 1600 cm3
- klasa N2 - samochody gr. N do 1600 cm3
- klasa N1 - samochody gr. N do 850 cm3

Punkty w klasyfikacji generalnej, w klasach i Międzynarodowym Pucharze Polski przyznawano za 10 pierwszych miejsce według klucza: 20-15-12-10-8-6-4-3-2-1. We wszystkich klasyfikacjach do końcowej punktacji kierowcom i zespołom zaliczano 5 najlepszych wyników.


Źródła:
- Sport 1991
- Motor 1991-1992
- Auto Kram 1991
- Auto International 1991
- Pędzą samochody mijają lata - Jerzy Lis
- Materiały: Grzegorz Chyła


<< GSMP 1990] [Strona główna] [Wyścigi górskie] [GSMP 1992 >>