<< GSMP 1987] [Strona główna] [Wyścigi górskie] [GSMP 1989 >>


Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski 1988

27-29.05.1988 1 i 2 eliminacja GSMP 9. Bieszczadzki Wyścig Górski
11-12.06.1988 3 i 4 eliminacja GSMP Beskidzki Wyścig Górski
2-3.07.1988 5 i 6 eliminacja GSMP Przełęcz Spalona
22-23.07.1988 7 i 8 eliminacja GSMP Podkarpacki Wyścig Górski
27-28.08.1988 9 i 10 eliminacja GSMP Góra św. Anny
14-16.10.1988 11 i 12 eliminacja GSMP 2. Karkonoski Wyścig Górski

Klasyfikacje Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski 1988

Klasyfikacja generalna:
1. Andrzej Godula Automobilklub Krakowski Promot 140 pkt.
2. Marian Czapka Automobilklub Śląski Promot 101 pkt.
3. Marek Kusiak Automobilklub Częstochowski Promot 81 87 pkt.
4. Błażej Krupa OKS Stomil Olsztyn Renault 21 Turbo 85 pkt.
5. Wojciech Smorawiński Automobilklub Wielkopolski Honda CRX 81 pkt.
6. Andrzej Mielcarek Automobilklub Wielkopolski Volkswagen Scirocco 76 pkt.
 
Klasa E:
1. Andrzej Godula Automobilklub Krakowski Promot 135 pkt.
2. Marian Czapka Automobilklub Śląski Promot 102 pkt.
3. Marek Kusiak Automobilklub Częstochowski Promot 81 101 pkt.
4. Hieronim Kochański Automobilklub Warszawski MTX 1-03 74 pkt.
5. Andrzej Fontański Automobilklub Częstochowski   74 pkt.
6. Marian Graczyk BKM Bielsko-Biała   56 pkt.
 
Klasa C-2500:
1. Andrzej Kleina Automobilklub Wielkopolski   30 pkt.
2. Dariusz Kinderman Automobilklub Śląski   16 pkt.
3. Błażej Krupa OKS Stomil Olsztyn Renault 21 Turbo 16 pkt.
4. Paweł Budzyń Automobilklub Karkonoski   16 pkt.
 
Klasa C-1600:
1. Andrzej Mielcarek Automobilklub Wielkopolski Volkswagen Scirocco 125 pkt.
2. Wojciech Smorawiński Automobilklub Wielkopolski Honda CRX 122 pkt.
3. Tadeusz Kudłaty Automobilklub Dolnośląski   96 pkt.
4. Ryszard Trzciński Automobilklub Krakowski   91 pkt.
5. Karol Wisełka Automobilklub Cieszyński   52 pkt.
6. Tomasz Stawowczyk Automobilklub Krakowski   47 pkt.
 
Klasa C-750:
1. Piotr Polak Automobilklub Beskidzki   140 pkt.
2. Zbigniew Szwagierczak Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 125 pkt.
3. Marek Gątkowski Automobilklub Szczeciński   89 pkt.
4. Zbigniew Zapędowski Automobilklub Łódzki   79 pkt.
5. Antoni Frączek Automobilklub Krośnieński   68 pkt.
6. Iwona Mianowska Automobilklub Krakowski   49 pkt.
 
Klasa A-1600:
1. Jan Kościuszko Automobilklub Krakowski   140 pkt.
2. Jarosław Paja KS Maraton Warszawa FSO 1600 112 pkt.
3. Jacek Iwanowski Autoklub Rzemieślnik Warszawa   96 pkt.
4. Krzysztof Gawlik Automobilklub Przemyski   81 pkt.
5. Piotr Adamski Automobilklub Krośnieński   47 pkt.
6. Leszek Kusiak KS Maraton Warszawa   46 pkt.
 
Klasa A-700:
1. Rafał Podolski Automobilklub Krakowski   130 pkt.
2. Zbigniew Balcerek Automobilklub Dolnośląski   127 pkt.
3. Jarosław Strzelecki Automobilklub Opolski   83 pkt.
4. Sławomir Wiesławski KAM Łódź   70 pkt.
5. Piotr Buczek KAM Łódź   65 pkt.
6. Stanisław Domaradzki Automobilklub Dolnośląski   62 pkt.
 
Klasa A-126p:
1. Antoni Skudło Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 140 pkt.
2. Krzysztof Caputa BKM Bielsko-Biała Polski Fiat 126p 112 pkt.
3. Zygmunt Zając Automobilklub Wielkopolski Polski Fiat 126p 106 pkt.
4. Tadeusz Suchoń Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 87 pkt.
5. Tomasz Dąbski Automobilklub Częstochowski Polski Fiat 126p 62 pkt.
6. Jacek Niglus Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 54 pkt.
 
Klasa N-1600:
1. Andrzej Witkowicz Automobilklub Krakowski   140 pkt.
2. Piotr Cekiera Automobilklub Krakowski   105 pkt.
3. Andrzej Gogulski Automobilklub Opolski   80 pkt.
4. Jerzy Fontański Automobilklub Częstochowski   72 pkt.
5. Janusz Lisowski Automobilklub Krakowski   39 pkt.
6. Jarosław Ziąber Automobilklub Krakowski   24 pkt.
 
Klasa N-700:
1. Marek Oczkowski Automobilklub Śląski   130 pkt.
2. Mariusz Ficoń BKM Bielsko-Biała   120 pkt.
3. Lech Wójcik KAM Łódź   109 pkt.
4. Jan Rutkowski Automobilklub Częstochowski   94 pkt.
5. Andrzej Kopczyński KAM Łódź   76 pkt.
6. Jacek Topolski Automobilklub Sudecki   64 pkt.
 
Klasa N-126p:
1. Krzysztof Federowicz Autoklub Rzemieślnik Warszawa Polski Fiat 126p 135 pkt.
2. Zdzisław Brymora KAM Łódź Polski Fiat 126p 102 pkt.
3. Grzegorz Tyras Automobilklub Częstochowski Polski Fiat 126p 60 pkt.
4. Krzysztof Bucki Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 49 pkt.
5. Marek Oczkowski Automobilklub Śląski Polski Fiat 126p 48 pkt.
6. Mariusz Stelmach Automobilklub Stalowa Wola Polski Fiat 126p 38 pkt.
 
Klasyfikacja zespołowa:
1. Automobilklub Krakowski 465 pkt.
2. Automobilklub Wielkopolski 404 pkt.
3. Automobilklub Śląski 400 pkt.

Podział samochodów na grupy według regulaminów FIA:
- Grupa E - Samochody wyścigowe formuły wolnej i formuł narodowych (w GSMP Formuła Polonia i Formuła Easter).
- Grupa C - Samochody sportowe napędzane silnikami pochodzącymi z pojazdów homologowanych w gr. A lub B o zakrytych, dwudrzwiowych nadwoziach.
- Grupa B - Samochody GT wyprodukowane w ilości co najmniej 200 egzemplarzy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Dopuszczalne takie same przeróbki jak dla wozów grupy A.
- Grupa A - Samochody turystyczne wyprodukowane w ilości co najmniej 5000 egzemplarzy w ciągu kolejnych 12 miesięcy z dużą ilością możliwych przeróbek polepszających osiągi pojazdu.
- Grupa N - Samochody turystyczne wyprodukowane w ilości co najmniej 5000 egzemplarzy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Prawie całkowity zakaz przeróbek mających na celu poprawienie osiągów samochodu.

Samochody startujące w GSMP podzielone były na klasy:
- klasa E - Formuła Easter (
samochody wyścigowe z silnikami samochodów produkowanych w krajach socjalistycznych do 1300cm3 i homologowanymi w gr. N lub A) i Formuła Polonia (samochody wyścigowe z silnikami Polskiego Fiata 125p 1300cm3 niemal bez przeróbek)
- klasa C-2500
- klasa C-1600
- klasa C-750
- klasa A-1600
- klasa A-700 - rajdowa
- klasa A-126p - wyścigowa
- klasa N-1600
- klasa N-700 - rajdowa
- klasa N-126p - wyścigowa
Samochody grup A i N powyżej 1600 cm3 oraz grupy B mogły zdobywać punkty tylko w klasyfikacji generalnej.

Punkty przyznawano za 10 pierwszych miejsc w klasyfikacji generalnej oraz w klasach według systemu: 20-15-12-10-8-6-4-3-2-1.


Źródła:
- Sport 1988
- Motor 1988
- Materiały: Agnieszka Adamczyk


<< GSMP 1987] [Strona główna] [Wyścigi górskie] [GSMP 1989 >>